Szukaj w serwisie
O nas Administracja Pracownie Kliniki Poradnie specjalistyczne KLINIKA ZDROWEGO SERCA Wydarzenia Konferencje Wydawnictwo Biblioteka Fundacje Stowarzyszenia
Aktualności Kronika SCCS Wyróżnienia Akredytacja ISO Ankiety Opinie Pressroom Galeria Konkursy Praca Przetargi Dojazd Kontakt

Historia

Klinika Kardiologii Dzieci rozpoczęła działalność w czerwcu 1986 r. W tym czasie kierownictwo Kliniki objęła dr Lili Goldstein, uznany w świecie autorytet w dziedzinie kardiologii dziecięcej. Początkowo dzieci z chorobami serca konsultowane były w Poradni Przyklinicznej, wkrótce potem chore dzieci przyjmowane były na Oddział Kardiologii Dzieci. Jednocześnie rozpoczęto wykonywanie pierwszych zabiegów kardiochirurgicznych. Dzieci z wadami serca były operowane przez prof. Zbigniewa Religę i prof. Mariana Zembalę. Stopniowo rozszerzano działalność. Rozpoczęto wykonywać cewnikowania serca. Po kierunkiem dr Lili Goldstein doświadczonego, wybitnego kardiologa dziecięcego zespół młodych lekarzy szybko podwyższał swoje kwalifikacje i zdobywał praktyczne umiejętności. Wykonywano coraz bardziej skomplikowane zabiegi u coraz młodszych dzieci. Przyczyniły się do tego liczne wyjazdy lekarzy na szkolenia w kraju i zagranicą m.in. Deborah Lung and Heart Center w USA, Instytutu Kardiologicznego w Meksyku. Później lekarze szkolili się w Szpitalu Uniwersyteckim w Utrechcie w Holandii, Szpitalu Uniwersyteckim w Madrycie, Bambino Jesu Hospital w Rzymie, Szpitalu Uniwersyteckim w Huston w USA.

W roku 1988 wykonano pierwszy w Polsce zabieg transplantacji serca u dziecka. W roku 1987 w (wówczas) Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii pracę podjął kardiochirurg dr Jacek Moll, a następnie w roku 1990 kardiochirurg dr Michał Wojtalik. Wówczas w Ośrodku operowano już noworodki. W roku 1990 wykonano pierwsze w Polsce zabiegi korekcji anatomicznej przełożenia wielkich pni naczyniowych u noworodków.

Po przejściu na emeryturę dr Lili Goldstein w roku 1997 kierownictwo Kliniki objęła dr Magdalena Kowalska. Stopniowo do codziennej praktyki klinicznej wprowadzano techniki kardiologii interwencyjnej, które pozwalają leczyć wrodzone wady serca bez otwierania klatki piersiowej (walwuloplastyki zastawki tętnicy płucnej, zastawki aorty, koarktacji aorty).

Od roku 1997 w Śląskim Centrum Chorób Serca podjął pracę kardiochirurg prof. Janusz Skalski. W roku 1998 po długiej, ciężkiej chorobie zmarła dr Magdalena Kowalska. Kierownictwo Kliniki objął doc. Jacek Białkowski. Jego osobiste kontakty pozwoliły na zorganizowanie serii warsztatów w Śląskim Centrum Chorób Serca z udziałem wybitnych kardiologów ze Słowacji, Włoch, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych. W czasie tych szkoleń polscy lekarze zdobywali praktyczne umiejętności i doświadczenie. Zaowocowało to wprowadzeniem do praktyki klinicznej szeregu najnowszych technik cewnikowania interwencyjnego (stenty do tętnic płucnych, aorty). Najbardziej spektakularne było wykonanie 30 października 1997 r. pierwszego w Polsce zabiegu zamknięcie ubytku przegrody międzyprzedsionkowej za pomocą korka Amplatzera. W tym samym roku zastosowano implant Amplatzera do zamknięcia przewodu tętniczego. Kolejnym poważnym osiągnięciem było wprowadzenie do praktyki klinicznej pozaustrojowego natleniania - ECMO. Pierwszą w Polsce procedurę ECMO wykonał zespół dr. Romana Przybylskiego i dr.Adama Grzybowskiego w roku 1998. Dwa lata później, w roku 2000 zamknięto pozawałowy ubytek przegrody międzykomorowej stosując implant Amplatzera. Po dwóch kolejnych latach w roku 2002 zamknięto ubytek mięśniowej części przegrody międzykomorowej u dziecka i w tym samym roku ubytek okołobłoniasty przegrody międzykomorowej.

W czasie 20 lat istnienia Klinika rozwijała działalność naukową i dydaktyczną. Opublikowano setki prac naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych, dziewięciu lekarzy obroniło pracę doktorską, przygotowano również dwie rozprawy habilitacyjne. W Klinice prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla studentów VI roku wydziału lekarskiego. Szkoleni są lekarze do specjalizacji w dziedzinie pediatrii, kardiologii i kardiologii dziecięcej. Od roku 2006 rozpoczęto cykl szkoleń dla lekarzy z zagranicy. Pierwszymi zagranicznymi stażystami są kardiolodzy z Indii, Ukrainy i Boliwii.

Przed rokiem 1985 na Śląsku opieka nad dziećmi chorymi na serce ograniczała się do skromnie wyposażonych Poradni Kardiologicznych. Dzieci z wrodzonymi wadami serca leczone były w różnych ośrodkach w kraju. Po 20 latach działalności i rozwoju ośrodka sytuacja uległa radykalnej zmianie.
Obecnie Oddział Kliniczny Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej (aktualna pełna, oficjalna nazwa oddziału) jedno pierwszych miejsc na kardiologicznej mapie Polski. W Klinice przeprowadzane są zabiegi na najwyższym poziomie, niejednokrotnie unikalne w skali kraju. W rankingu tygodnika ”Wprost” w roku 2006 Oddział zajął pierwsze miejsce w kategorii - „zamykanie przecieków wewnątrzsercowych” a w rankingu „Neewsuick-a” II-gie miejsce wśród oddziałów kardiologii dziecięcej.
Kliniczny Oddział Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej udziela świadczeń zdrowotnych dla dorosłych pacjentów z wrodzonymi wadami serca i dzieci chorych na serce z regionu Śląska oraz z terenu całego kraju. Niemal połowa naszych pacjentów pochodzi z innych, często bardzo odległych rejonów Polski. Mamy zaszczyt i przyjemności współpracować z wybitnymi osobistościami ze świata medycyny.
/\
SCCS na Facebook'u

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób serca

KRS 0000219230Podaruj 1% Podatku

Dziękujemy za pomoc
Chorym i naszemu Szpitalowi