Szukaj w serwisie
O nas Administracja Pracownie Kliniki Poradnie specjalistyczne KLINIKA ZDROWEGO SERCA Wydarzenia Konferencje Wydawnictwo Biblioteka Fundacje Stowarzyszenia
Aktualności Kronika SCCS Wyróżnienia Akredytacja ISO Ankiety Opinie Pressroom Galeria Konkursy Praca Przetargi Dojazd Kontakt

Punkt widzenia - felieton Prof. dr hab.Marian Zembala

Jesteśmy już mocno za półmetkiem bardzo pracowitego roku, a szybko zapadający zmrok, częste opady i kolorowe liście pod nogami przypominają o trwającej jesieni. Może jest to dobry czas na chwilę refleksji o naszym miejscu. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu w we wszystkich swoich dziedzinach, tj. kardiologii dorosłych i dzieci, kardiochirurgii i transplantologii wypracowało czołową pozycję w kraju w rozpoznawaniu i nowoczesnym leczeniu chorób serca. Co zadecydowało 0 tak wysokiej ocenie wystawianej nam zarowno przez naszych chorych, jak i Kolegów lekarzy z innych ośrodków?

Po pierwsze:

Nowoczesne i skuteczne leczenie zarówno kardiolo, giczne, jak i kardiochirurgiczne. Zabrzański sposób leczenia zawału serca wyraźnie rozwinięty w okresie minionych kilku lat stał się modelem przyjętym w całym kraju. Bardzo dynamicznie rozwija się elektrofizjologia kliniczna a nieoperacyjne leczenie wad wrodzonych serca przez kardiologów dziecięcych jest na europejskim poziomie. Zabrzańska kardiochirurgia, dzięki indywidualnościom tworzącym silny zespół prezentuje najszerszy w kraju zakres zabiegów kardiochirurgicznych w kraju, a dobra współpraca z kardiologami powoduje, że powstają nowe atrakcyjne zarówno naukowo, jak i klinicznie programy naukowe. Staliśmy się atrakcyjni ze względu na dobrą jakość w leczeniu i uzyskiwane wyniki. Dlatego przyjeżdżaja do nas chorzy nie tylko ze Śląska Górnego, Dolnego i Opolskiego ale także z całego kraju.

Po drugie:

Stosunek do chorych. Pacjent jest rzeczywiście w centrum naszej uwagi - Jemu poświęcamy całe nasze zawodowe życie, dla niego 680-osobowy Zespół lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego czyni wszystko, aby widzieć w potrzebujacym chorym bliskiego i potrzebującego bliźniego, któremu należy pomóc. Ewangeliczna zasada "jesteśmy aby służyć" jest naszym przesłaniem, które sprawia, że dużo łatwiej i skuteczniej można pokonać chorobę. Chorzy to widzą, czują i dlatego tak chętnie do nas przyjeżdżają, co więcej, gorąco namawiają do leczenia w Zabrzu.

Po trzecie:

Działalność naukowa. Naszym wyborem jest nie tylko nowocześnie i skutecznie leczyć, ale także sięgać po nowe wyzwania. Wdrażanie nowych sposobów leczenia wymaga naukowej oceny skuteczności leczenia. Wprowadzając nowe sposoby terapii zmniejszamy powikłania, uzyskujemy przewagę w leczeniu i dzielimy się doświadczeniem i wiedzą z innymi. Silnie podkreślamy wymagania naukowe wobec wszystkich zatrudnionych lekarzy i wyższego personelu medycznego pamiętając jednocześnie jak wiele cennych opracowań klinicznych powstało z bezpośrednim udziałem pielęgniarek i techników. Śląskie Centrum musi pozostać stale otwarte na zatrudnianie najzdolniejszych.

Po czwarte:

Sprawność organizacyjna szpitala i jego poszczególnych oddziałów klinicznych i pracowni. Szczupła liczbowo a jednocześnie bardzo sprawna administracja szpitala we współpracy z kierownikami klinik i pracowni gwarantuje nowoczesne zarządzanie szpitalem i jego medyczno-ekonomiczna efektywność.

Po piąte:

Widoczna jest zdecydowana poprawa bazy lokalowej szpitala, standardu sal chorych, pracowni i gabinetów zabiegowych. W tej dziedzinie tylko z własnych środków nadrabiamy kilkunastoletnie zaniedbania. Za miesiac zakończymy modernizację obu oddziałów kardiologii, aby w bardzo dobrych warunkach powitać tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Już wkrótce tylko nieliczni będą pamiętaćjak wyglądał ten szpital w roku 1993.

Tymczasem, do końca roku pozostały ponad dwa miesiące i jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Kieruję ten list także do tych z Państwa, którzy przeczytawszy go ze zdziwieniem stwierdza, że tak naprawdę wnieśli mniej niż należało oczekiwać własnej inwencji, pracy i osobistego doświadczenia.
Pozdrawiam bardzo, licząc na Państwa aktywność jeszcze w bieżącym roku. Pamiętajmy misją Śląskiego Centrum Chorób Serca jest ratować, nowocześnie leczyć i dawać nadzieję. Jest to wyzwanie dla każdego z nas.

Marian Zembala
Zabrze 16.10.2002
/\
SCCS na Facebook'u

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób serca

KRS 0000219230Podaruj 1% Podatku

Dziękujemy za pomoc
Chorym i naszemu Szpitalowi