Szukaj w serwisie
O nas Administracja Pracownie Kliniki Poradnie specjalistyczne KLINIKA ZDROWEGO SERCA Wydarzenia Konferencje Wydawnictwo Biblioteka Fundacje Stowarzyszenia
Aktualności Kronika SCCS Wyróżnienia Akredytacja ISO Ankiety Opinie Pressroom Galeria Konkursy Praca Przetargi Dojazd Kontakt

Rozbudowa Śląskiego Centrum Chorób Serca Mgr Andrzej Stachurski


Pacjenci, którzy trafiają na konsultację do Poradni Specjalistycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca, przeżywają niemały stres, kiedy widzą w jakich warunkach muszą najpierw oczekiwać, a następnie przejść badania.


Istniejący obecnie barak, w którym mieszczą się gabinety lekarskie, pracownie i pomieszczenia administracyjne pierwotnie miał służyć robotnikom budującym szpital, po czym powinien zostać rozebrany. Niestety okazało się, że w budynku głównym nie ma miejsca na pomieszczenia poradni i dla administracji, wobec czego prowizorycznie umieszczono je w baraku. Ta prowizorka trwa już 20 lat.
Starania o poprawę tej sytuacji rozpoczęto w 1993 roku, kiedy Dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii (dawna nazwa Sląskiego Centrum) został profesor dr hab. med. Marian Zembala. Niestety, wysyłane przez lata wnioski i prośby do władz zwierzchnich tj. Lekarza Wojewódzkiego, a następnie do Ministra Zdrowia, pozostały bez odpowiedzi.

Wyraźny postęp nastąpił w 2001 roku, kiedy to prezydent miasta Zabrze przekazał Śląskiemu Centrum 1,5 hektarową działkę z przeznaczeniem na rozbudowę szpitala.

Ogólnopolski konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno- urbanistycznej został już rozstrzygnięty i w dniu 24 listopada 2003 roku Urząd Zamówień Publicznych wydał zgodę na podjęcie przez zwycięzców– Biuro Projektowe „M-Projekt” z Bytomia. W nowym obiekcie będą się mieścić:

1. Poradnie - kardiologii dzieci, kardiologii dorosłych, kardio- chirurgii i lipidowa
2. Pracownie diagnostyczne
3. Apteki (ogólnodostępna i szpitalna)
4. Oddział kardiologii dziecięcej (z pokojami dla matki z dzieckiem)
5. Administracja,
6. Hotelik dla pacjentów po przeszczepie, lekarzy z kraju i zagranicy oraz zaproszonych specjalistów.

W części przeznaczonej na poradnie przewidziano pomieszczenia dla szatni i bufetu.

Ogółem powierzchnia nowego obiektu wyniesie 8 tysięcy metrów kwadratowych ( obecny barak ma 900 metrów).

Przewiduje się, że prace budowlane ruszą na przełomie kwietnia i maja 2004 roku, a pierwsi pacjenci powinni zgłosić się już do nowej placówki w styczniu 2006 roku.
Andrzej Stachurski

mgr Andrzej Stachurski jest z-cą dyrektora d.s marketingu
Śląskiego Centrum Chorób Serca
/\
SCCS na Facebook'u

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób serca

KRS 0000219230Podaruj 1% Podatku

Dziękujemy za pomoc
Chorym i naszemu Szpitalowi