Szukaj w serwisie
O nas Administracja Pracownie Kliniki Poradnie specjalistyczne KLINIKA ZDROWEGO SERCA Wydarzenia Konferencje Wydawnictwo Biblioteka Fundacje Stowarzyszenia
Aktualności Kronika SCCS Wyróżnienia Akredytacja ISO Ankiety Opinie Pressroom Galeria Konkursy Praca Przetargi Dojazd Kontakt

Rozruszniki serca Ewelina Gostomska

Kiedy używamy określenia rozrusznik serca, mamy na myśli stymulujący system , złożony z rozrusznika oraz jednej lub dwóch elektrod , które łączą go z sercem. Produkowane obecnie rozruszniki , mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Sam stymulator jest generatorem impulsów elektrycznych zasilanym przez baterię..

Wytworzony przez rozrusznik impuls elektryczny przewodzony jest do serca przez cienki, izolowany drut, z którego zbudowana jest elektroda - wprowadzona do prawego przedsionka lub komory.

Zależnie od stwierdzonych zaburzeń rytmu serca , można stosować rozruszniki jednojamowe, gdzie elektrodę umieszcza się w prawym przedsionku lub prawej komorze, rozruszniki dwujamowe, w przypadku których jedną elektrodę umieszcza się w prawym przedsionku , a drugą w prawej komorze. Niektóre z firm mają w swej ofercie także stymulatory trójjamowe, gdzie elektrody umieszcza się w prawym przedsionku, w prawej i lewej komorze. Umożliwiają one jednoczesny skurcz obu komór ( resynchronizacja skurcz ) Ten ostatni jest zabiegiem wysoce specjalistycznym , wymagającym dużej wiedzy i fachowości ze strony lekarza operującego. Bogata oferta takich firm jak MEDTRONIK, ST.JUDE, BIOTRONIK umożliwia lekarzowi podjęcie decyzji w doborze najlepszego trybu stymulacji dla danego pacjenta.

Dzięki długoletnim intensywnym badaniom, stymulatory osiągnęły nie tylko wysoki poziom techniczny, ale są mniejsze, lżejsze, bezpieczne oraz mają bardziej opływowy kształt. Stało się to dzięki miniaturyzacji komponentów elektronicznych i baterii. Niektóre rozruszniki mogą automatycznie zmieniać częstość stymulacji w zależności od potrzeb organizmu np. w czasie biegu czy pływania. Lekarz powinien poinformować pacjenta, który i rozruszników jest najlepiej dostosowany do jego potrzeb.

Ewelina Gostomska
Rozruszniki serca

Kilka słów o technice zabiegu

Dzięki nowoczesnej technice, wszczepienie rozrusznika jest obecnie proste i bezpieczne. Zabieg z reguły nie trwa dłużej niż dwie godziny. Lekarz znieczula miejscowo okolicę podobojczykową i po nacięciu skóry wprowadza do żyły jedną lub dwie elektrody. Ich położenie kontrolowane jest za pomocą aparatu Rtg. Po sprawdzeniu, czy elektroda funkcjonuje prawidłowo , podłącza się do nich rozrusznik, który umieszcza się pod skórą. Następnie lekarz zaszywa ranę. Po wykonaniu jałowego opatrunku pacjent wraca do swojego oddziału. W początkowym okresie po zabiegu może wystąpić ból spowodowany gojeniem się rany, co można złagodzić podaniem leków przeciwbólowych. Pacjent może wstać na drugi dzień po zabiegu i wrócić do codziennych czynności, unikając jednak gwałtownych ruchów ramieniem po którego stronie wszczepiono rozrusznik:.

Kilka słów do pacjenta

Zwykle powrót do pełnej sprawności nie jest długi. Mogą pojawić się bóle w okolicy wszczepienia rozrusznika, a nawet obrzęk ręki. Jednak objawy te powinny ustąpić po pewnym czasie. Potrzebny jest czas do przyzwyczajenia się do posiadania rozrusznika.
Należy zwrócić się do lekarza w przypadku wystąpienia następujących objawów:

· Rana i jej okolice ulegną zaczerwienieniu. obrzmieniu lub ropieniu
· Silny ból rany
· Gorączka
· Duszności
· Zawroty głowy
· Utraty przytomności
· Odczuwanie impulsów elektrycznych w okolicy ramienia

Opieka nad pacjentem w Poradni Kardiologicznej
Pierwsze badanie kontrolne odbywa się w siódmej dobie po zabiegu. Podczas spotkania kontroluje się ranę pooperacyjną. Przy pomocy programatora, lekarz sprawdza pracę stymulatora, i dostosowuje jego parametry do indywidualnych potrzeb pacjenta. Następne wizyty z reguły odbywają się co pół roku.

Codzienne życie z rozrusznikiem

Można wykonywać codzienne zajęcia takie jak:

· Praca w domu i w ogrodzie
· Jazda rowerem
· Prowadzenie samochodu
· Kąpiel, pływanie
· Hobby i sport (po konsultacji z lekarzem)
· Być aktywnym seksualnie
· Powrócić do pracy zawodowej o ile nie ma przeciwwskazań

Nie należy posługiwać się urządzeniami wytwarzającymi silne pole elektromagnetyczne takimi jak:

Wiertarka
Urządzenia pneumatyczne
Spawarka
Kosiarka elektryczna

pielęgniarka koordynująca
Ewelina Gostomska

/\
SCCS na Facebook'u

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób serca

KRS 0000219230Podaruj 1% Podatku

Dziękujemy za pomoc
Chorym i naszemu Szpitalowi