Szukaj w serwisie
O nas Administracja Pracownie Kliniki Poradnie specjalistyczne KLINIKA ZDROWEGO SERCA Wydarzenia Konferencje Wydawnictwo Biblioteka Fundacje Stowarzyszenia
Aktualności Kronika SCCS Wyróżnienia Akredytacja ISO Ankiety Opinie Pressroom Galeria Konkursy Praca Przetargi Dojazd Kontakt

A Ja lubię zapach narkozy.. - Krystyna Czaja, Longina Nocoń, Krzysztof Tkocz

Pielęgniarski zespół anestezjologiczny Śląskiego Centrum Chorób Serca – to przede wszystkim kobiety – jest ich 14 oraz jeden mężczyzna, ale za to, jaki!
I to chyba prawda, że „lubimy zapach narkozy”, bo każdy, kto trafił do tego zespołu został na długie, długie lata.......

Średni staż pracy w zespole pielęgniarek anestezjologicznych to 20 lat. Przez te wszystkie lata nasza praca nie stała się monotonna, wciąż zmienia się sprzęt, na którym pracujemy, stosujemy nowe, lepsze leki, zmienia się sposób prowadzenia znieczulenia – w miarę jak zmieniają się techniki operacyjne.

Opiekujemy się pacjentami od momentu przekroczenia magicznej „czerwonej linii” wjazdu na blok operacyjny aż do bezpiecznego przekazania na oddział pooperacyjny. A nasi pacjenci są bardzo różnorodni – od maleńkich noworodków przez kilku i kilkunastolatki po osoby dorosłe. Wymaga to specjalnych przygotowań – odpowiednich dla „małych” i „dużych” pacjentów, a także specyficznych – dla określonego rodzaju zabiegu operacyjnego.
Przygotowanie sali operacyjnej na przyjęcie pacjenta obejmuje szereg rutynowych czynności – wykonywanych przed każdym znieczuleniem ogólnym.

Specyficzna dla operacji kardiochirurgicznych jest konieczność kompleksowego monitorowania czynności układu krążenia. Nasz kontakt z przytomnym pacjentem na sali operacyjnej jest krótki i trwa zaledwie kilkanaście minut. Jest on tym krótszy, im sprawniej przebiegają wszystkie czynności, im lepiej jesteśmy przygotowani na przyjęcie chorego.

Kontakt z pacjentem zależy od rodzaju premedykacji i jego stanu ogólnego. Rozmawiając z pacjentem, odpowiadając na jego pytania, wyjaśniając wątpliwości musimy jednocześnie sprawnie wykonać wszystkie czynności przygotowujące chorego do wprowadzenia do znieczulenia.

Nie możemy przedłużać niepokoju pacjenta przed tym, co go czeka i niedogodności związanych z pobytem na sali operacyjnej.
Pacjent ma prawo do strachu i niepewności. Swój największy skarb – życie - powierza osobom ubranym w maski, czapki – widzi tylko nasze oczy. I w tych oczach musi znaleźć troskę, ciepło i oparcie, potwierdzenie, że podjął słuszną decyzję.
Kiedy pacjent już bezpiecznie „śpi” – wtedy dopiero możemy ujawnić swoje emocje.
W trakcie zabiegu operacyjnego obserwujemy parametry życiowe - EKG częstość akcji serca, ciśnienie systemowe, ciśnienie w tętnicy płucnej, saturację krwi a także wiele innych.

Na bloku operacyjnym, na bieżąco wykonujemy również niektóre badania laboratoryjne. Nad tym, aby nasza praca przebiegała sprawnie, żeby niczego nie zabrakło od lat czuwa ta sama osoba – nasza Pielęgniarka Oddziałowa Krystyna Czaja.
Mimo, że wykonuje, na co dzień odpowiedzialną, sterującą pracę jest bardzo ciepłą i skromną osobą. Bardzo dba o nasz pielęgniarski zespół anestezjologiczny i nie tylko. Każdy członek zespołu operacyjnego może liczyć na jej pomoc.

/\
SCCS na Facebook'u

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób serca

KRS 0000219230Podaruj 1% Podatku

Dziękujemy za pomoc
Chorym i naszemu Szpitalowi