Szukaj w serwisie
O nas Administracja Pracownie Kliniki Poradnie specjalistyczne KLINIKA ZDROWEGO SERCA Wydarzenia Konferencje Wydawnictwo Biblioteka Fundacje Stowarzyszenia
Aktualności Kronika SCCS Wyróżnienia Akredytacja ISO Ankiety Opinie Pressroom Galeria Konkursy Praca Przetargi Dojazd Kontakt

Dr Wojciech Kreis. Pracownia Echokardiografii Dorosłych.

Trudno wyobrazić sobie współczesną kardiologię bez echokardiografii. W miarę rozwoju techniki staje się po cewnikowaniu serca drugim co do ważności narzędziem diagnostycznym. Chociaż ideałem kardiologa jest osoba władająca wszystkimi nowoczesnymi zdobyczami technicznymi to jednak czas i zaangażowanie, jakie należy poświęcić, aby posiąść niezbędną wiedzę w echokardiografii sprawia, iż zagadnieniami tymi zajmuje się tylko pewna grupa entuzjastów, zwana przez niektórych niepoprawnie zresztą echokardiografistami.

Na samym początku mojej kariery zawodowej wizyta w pomieszczeniach, w których znajdowały się aparaty ultrasonograficzne była nie lada przeżyciem, oto stawałem oko w oko z czymś nieznanym- spojrzenie na poruszające się serce i to jeszcze bez otwierania klatki piersiowej to był prawdziwy przełom w zbliżeniu do rozpoznania choroby. Dziś na pewno nikt nie rozpatruje tej techniki jako cudu, ale w połowie lat osiemdziesiątych było to prawdziwym novum w polskiej kardiologii. Wśród ludzi, którzy uczyli nas echokardiografii był doktor Frycz, doktor Majcher i doktor Przybylski. Przez ich ręce przeszły pierwsze setki a może nawet tysiące chorych. Jak wspomina pan doktor Przybylski, profesor Pasyk po zakupie pierwszego aparatu nakazał lekarzom, by przedstawili w dniu następnym wyniki badania echokardiograficznego. Nikt wtedy jeszcze nie przypuszczał, że liczba badań wykonywanych będzie rosnąć w takim tempie do kilkunastu tysięcy rocznie w chwili obecnej.

Początkowo wykonywaliśmy tylko badania z przyłożenia głowicy do ściany klatki piersiowej, ale już w roku 1989 otrzymaliśmy nowy typ głowicy- sondę przezprzełykową umożliwiającą ocenę serca z znacznie bliższej odległości i z wielu powodów dokładniejszej. Jednak pytania stawiane nam w trakcie konsultacji kardiochirurgicznych stały się sygnałem do rozszerzenia zakresu badań o badania obciążeniowe z użyciem dobutaminy i adenozyny, ocenę ważnych dla życia obszarów tętniczego łożyska naczyniowego- tętnic szyjnych, kręgowych, biodrowych i nerkowych. Jednocześnie rozszerzenie zainteresowań w zakresie problemu zatorowości płucnej stało się impulsem do badań nad łożyskiem żylnym. Rozwój inwazyjnych nieoperacyjnych metod leczenia wad wrodzonych serca sprawił, iż echokardiografia przezprzełykową stała się nieodłącznym elementem tych procedur wykonywanych w Pracowni Hemodynamiki. Dzięki postępowi technicznemu, jaki dokonywał się w zakresie miniaturyzacji sprzętu jak również rosnące potrzeby diagnostyki śródoperacyjnej sprawiły, iż echokardiografia nasierdziowa i przezprzełykowa znalazły się wśród narzędzi bloku operacyjnego. Również w dziedzinie elektrofizjologii znaleźliśmy wspólne obszary zainteresowania.

Wprowadzona w naszym Ośrodku przez docenta Tomasza Kukulskiego metoda oceny odkształcenia mięśnia sercowego tzw. strain, nad której wcieleniem do codziennej praktyki klinicznej spędził parę lat w różnych ośrodkach kardiologicznych w Europie, zaowocowała możliwością oceny asynchronii (nierównomiernego skurczu poszczególnych ścian serca), która jest częstym zjawiskiem pogarszającym pracę serca u chorych z niewydolnością tego narządu. Elektrofizjolodzy znaleźli sposób na poprawę synchronii skurczu serca poprzez wszczepianie specjalnego typu rozruszników, my potrafimy im dać precyzyjną odpowiedź o prawidłowości ustawienia stymulatora.

Echokardiografia rozwija się w naszym Ośrodku nie tylko w sposób ilościowy, ale także jakościowy- dla planowania najlepszego sposobu leczenia, potwierdzenia jego skuteczności i przewidywania przeżycia.
Jedną z odnóg pracowni jest część ambulatoryjna- narzędzie wspomagające pracę Poradni Kardiologicznej, Kardiochirurgicznej i Transplantacyjnej.
Aktualnie echokardiografią zajmują się w naszym Ośrodku następujący lekarze: Jadwiga Obrębska, Agata Duszańska, Ewa Markowicz-Pawlus, Ewa Uszok-Stencel, Bogusława Dziobek, Jerzy Foremny, Mariusz Kalinowski, Tomasz Niklewski, Witold Streb, Dariusz Puszczewicz, Jan Przybylski, Jacek Sikora, Adam Sokal, Ilona Skoczylas, Tomasz Kukulski, Jolanta Nowak, Bożena Szyguła-Jurkowicz i Wojciech Kreis,

Pracę rozpoczynaliśmy w dużym pomieszczeniu mieszczącym dwa oddzielone parawanem stanowiska robocze. Nieodzownym elementem dalszego rozwoju Pracowni stała się modernizacją pomieszczeń, zrealizowana według mojego projektu w roku 2001, a w sferze organizacyjnej stworzenie działu archiwizacji badań echokardiograficznych, którego filarem jest pani Natalia Bartoszewicz. Niezbędnej pomocy pielęgniarskiej udziela nam pani Barbara Zajkowska, bez której trudno byłoby dziś wyobrazić sobie jakiekolwiek badanie przezprzełykowe czy test dobutaminowy. Obie te panie sprawiły, że pracownia zaczęła kręcić się na wyższych obrotach, a my lekarze mogliśmy poświęcić więcej czasu chorym. Nie zapominamy także o naszych koleżankach, które od wielu lat wykonują w naszej pracowni badania elektrokardiograficzne: pani Gabriela Kuta, pani Iwona Grzegorczyk, pani Justyna Gustowska, pani Katarzyna Szembek oraz pani Mirella Rimpler.

Aż trudno uwierzyć, że przez trzy małe pomieszczenia do badań EKG ( jedno w szpitalu i dwa w poradni) przewija się rocznie ponad pięćdziesiąt tysięcy osób!!!.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2005 składam wszystkim pracownikom szpitala najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

/\
SCCS na Facebook'u

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób serca

KRS 0000219230Podaruj 1% Podatku

Dziękujemy za pomoc
Chorym i naszemu Szpitalowi