Szukaj w serwisie
O nas Administracja Pracownie Kliniki Poradnie specjalistyczne KLINIKA ZDROWEGO SERCA Wydarzenia Konferencje Wydawnictwo Biblioteka Fundacje Stowarzyszenia
Aktualności Kronika SCCS Wyróżnienia Akredytacja ISO Ankiety Opinie Pressroom Galeria Konkursy Praca Przetargi Dojazd Kontakt

Mały, ważny oddział

Na parterze, blisko głównego wejścia i vis-a-vis Izby Przyjęć, a ściślej Sekcji Ruchu Chorych, mieści się Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej – O (czyt. obserwacyjny). Jest mały, niepozorny, czterołóżkowy, jeszcze przed remontem. Ale w zależności od potrzeby staje się izbą przyjęć, ambulatorium kardiologicznym, pokojem konsultacyjnym, punktem pierwszej pomocy czy wreszcie oddziałem intensywnego nadzoru.Taka mnogość zadań jest konsekwencją różnorodności pacjentów otaczanych opieką. Są to pacjenci o szerokiej gamie diagnoz kardiologicznych, a w szczególności:
w stanach zagrożenia życia z rozpoznaniem zawału mięśnia sercowego i niestabilnej choroby wieńcowej, wymagający leczenia inwazyjnego,
z zaburzeniami rytmu i przewodnictwa, kwalifikowani do założenia elektrody endokawitarnej lub wszczepienia rozrusznika serca,
z zaburzeniami rytmu kwalifikowani do umiarowienia,
do diagnostyki w kierunku ostrego zespołu wieńcowego,
pacjenci przywożeni na noszach do konsultacji.

Tu również udzielane są wszelkie porady w sytuacjach nagłych ludziom zgłaszającym się prosto z ulicy.

Średnio z opieki na Oddziale Obserwacyjnym korzysta około 200 osób miesięcznie. Jest to możliwe dzięki zespołowi dwunastu pielęgniarek i sześciu osób personelu pomocniczego. Personel pielęgniarski oddziału jest wykwalifikowany, odpowiedzialny, cechuje go samodzielność i szybkie podejmowanie trafnych decyzji.

Pielęgniarki zawsze uważały, że oddział ten powinien być wizytówką Śląskiego Centrum, a zasadniczym dowodem, że tak jest, nie jest wygląd oddziału, sprzęt czy aparatura, choć niewątpliwie jest to bardzo ważne, ale atmosfera życzliwości, z jaką spotyka się pacjent zaraz po przekroczeniu progu szpitala. Właśnie na to ma bezpośredni wpływ pielęgniarka. Sposób przyjęcia w oddział i panujący w nim klimat ma decydujący wpływ na opinię chorego o szpitalu. Dlatego jedną z mocniejszych stron tego personelu pielęgniarskiego jest stosunek do pacjenta. Pielęgniarki Oddziału Obserwacyjnego zawsze podchodzą do pacjentów z dużą wyrozumiałością i cierpliwością. Starają się, żeby chorzy zawsze miło wspominali pobyt na ty oddziale, pomimo zdecydowanie gorszych warunków hotelowych.

Pielęgniarki tego oddziału kochają swoją pracę i wykonują ją z pasją, czego dowodem są nadsyłane opinie pacjentów tu hospitalizowanych bądź ich rodzin.
Pytałam pielęgniarki o to, co najbardziej im przeszkadza w pracy. Prawie jednogłośnie wskazały na ciasnotę, brak przestrzeni i miejsca socjalnego, gdzie mogłyby spokojnie zjeść śniadanie. Żadna z nich nie narzekała na rodzaj pracy.
Kluczem sukcesu pielęgniarek Oddziału Obserwacyjnego jest niewątpliwie satysfakcja pacjenta, którą osiągają profesjonalną opieką i miłą atmosferą, przyczyniając się w ten sposób do realizacji polityki jakości Śląskiego Centrum Chorób Serca.
/\
SCCS na Facebook'u

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób serca

KRS 0000219230Podaruj 1% Podatku

Dziękujemy za pomoc
Chorym i naszemu Szpitalowi