Szukaj w serwisie
O nas Administracja Pracownie Kliniki Poradnie specjalistyczne KLINIKA ZDROWEGO SERCA Wydarzenia Konferencje Wydawnictwo Biblioteka Fundacje Stowarzyszenia
Aktualności Kronika SCCS Wyróżnienia Akredytacja ISO Ankiety Opinie Pressroom Galeria Konkursy Praca Przetargi Dojazd Kontakt

Opieka anestezjologiczna przed-, w trakcie i po operacji

PRZYJĘCIE CHOREGO DZIECKA DO SZPITALA - OPIEKA PRZED I PO OPERACJI
Magdalena Piontek, Ewa Urbańska

Drodzy Rodzice!

Wasze dziecko ma chore serce? Konieczna jest operacja kardiochirurgiczna? Niepokoicie się, co będzie się działo z Waszym dzieckiem w dniu zabiegu oraz bezpośrednio po jego wykonaniu? Nie martwcie się: lekarze, pielęgniarki i cały personel Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu pomoże Wam przygotować się do operacji, a także przejść przez ten trudny dla Was okres. Pamietajcie – Jesteśmy, aby ratować, leczyć i dawać nadzieję…


Zabieg kardiochirurgiczny wymaga wcześniejszego przygotowania. Najczęściej dziecko przekazywane jest pod opiekę naszego Ośrodka zaraz po rozpoznaniu choroby. Pełna diagnostyka prowadzona jest w Katedrze Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii z Oddziałem Kardiologii Dziecięcej (Oddział Kardiologii Dziecięcej). Kwalifikacja do operacji odbywa się na konsultacjach kardiologiczno-kardiochirurgicznych.

Wstępny termin przyjęcia do szpitala zostanie zaplanowany na około 2-3 tygodni wcześniej, natomiast ostatecznie będzie on potwierdzony około 4-5 dni przed operacją. Istotne jest, aby poinformować nas o toczących się lub niedawno przebytych infekcjach u Waszego dziecka.

PRZYJĘCIE DO SZPITALA

W dniu przyjęcia prosimy o zgłoszenie się do sekretariatu Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii z Oddziałem Kardiologii Dziecięcej (Oddział Kardiologii Dziecięcej, I piętro, pawilon A SCCS), gdzie zostanie odnotowana Wasza obecność. Po sprawdzeniu wyników wszystkich wymaganych badań poprosimy Was o przejście na Izbę Przyjęć w celu założenia historii choroby, która następnie przekazania zostanie lekarzowi prowadzącemu. Mały Pacjent zaprowadzony zostanie na Oddział Kardiologii Dziecięcej. Tam też rozpoczną się przygotowania do zabiegu i wykonane będą niezbędne badania: EKG i UKG, zostanie pobrana krew do badań i założony wenflon. Dokładnie zbadamy serce i pozostałe układy organizmu Waszego dziecka.

Nasi specjaliści: kardiolodzy, kardiochirurdzy i anestezjolodzy opowiedzą Wam o wskazaniach do zabiegu, korzyściach płynących z jego wykonania oraz o przebiegu operacji. Zanotujcie istotne dla Was pytania wcześniej, nie bójcie się pytać – rozmowa z lekarzem to dobra okazja, by rozwiać Wasze wątpliwości.

Prosimy pamiętać o zgłoszeniu się także do sekretariatu Chirurgii Serca i Naczyń Dorosłych i Dzieci (I piętro, pawilon A) w celu przeprowadzenia rozmowy z kardiochirurgiem, który będzie wykonywał operację. Następnie poproszeni zostaniecie o podpisanie zgody na leczenie, operację kardiochirurgiczną oraz znieczulenie.

Wieczorem w przeddzień zabiegu i rano przed zabiegiem wskazane jest, by dziecko wzięło kąpiel. To ważne, ponieważ mycie usunie ze skóry część bakterii i ułatwi zachowanie czystości w trakcie operacji. Rano pacjent ponownie zostanie przebrany w czystą piżamkę.

Jeśli dziecko jest starsze, bardziej świadome, poinformowane o zabiegu i odczuwające w związku z tym lęk, w przeddzień operacji na noc może otrzymać lek uspokajający, aby mogło dobrze się wyspać.

DZIEŃ OPERACJI

Niezwykle istotne jest, by Pacjent na 6 godzin przed zabiegiem był na czczo, nic nie jadł i nie pił. Na około godzinę przed samym zabiegiem również zostanie podany mu lek, który pomoże uspokoić się i opanować stres. Dodatkowo ułatwi on anestezjologowi wprowadzenie Pacjenta do znieczulenia (narkozy).

Na blok operacyjny dziecko będzie przewiezione na wózku lub przeniesione na Waszych rękach. W obrębie bloku operacyjnego lekarz anestezjolog poda mu niewielkie dawki leków, aby ułatwić rozstanie z rodzicami. Po uspokojeniu Pacjent zostanie przekazany na salę operacyjną pod opiekę zespołu anestezjologicznego, składającego się z lekarza anestezjologa oraz pielęgniarki anestezjologicznej. Będą się oni opiekować Waszym dzieckiem przez cały czas trwania zabiegu.

Na sali operacyjnej umieścimy Pacjenta na stole operacyjnym, który jest podgrzewany - nie musicie się więc martwic o temperaturę i wychłodzenie ciała. Do skóry klatki piersiowej dziecka przyklejone zostaną elektrody do EKG, a na palec założymy urządzenie mierzące wysycenie tlenem krwi. Po podłączeniu monitorów rozpoczniemy procedurę usypiania. Do twarzy dziecka przyłożymy maskę, która dostarczać mu będzie tlen do oddychania. W tym samym czasie dożylnie podamy leki, dzięki którym spokojnie i bezpiecznie zaśnie. Po uśpieniu do tchawicy dziecka zostanie założona rurka, przez którą będzie prowadzone sztuczne oddychanie. Konieczne także będzie dwukrotne nakłucie naczyń krwionośnych: tętnicy i dużego naczynia żylnego. Do tych naczyń wprowadza się tak zwane kaniule, które są swego rodzaju miękkimi rurkami, służącymi do podawania leków, płynów lub preparatów krwi, jeśli będzie to konieczne. Za ich pomocą mierzymy także ciśnienie tętnicze krwi Pacjenta.

Co składa się na znieczulenie?

Na znieczulenie składa się mieszanina leków przeciwbólowych, nasennych oraz zwiotczających. Te ostatnie potrzebne są, by ułatwić pracę chirurgowi, a także, aby znieść odruchy fizjologiczne. Leki te powodują zwiotczenie wszystkich mięśni szkieletowych, a więc również przepony oraz mięśni międzyżebrowych, pełniących funkcję mięśni oddechowych. Z tego powodu do tchawicy dziecka założona zostanie rurka podłączona do respiratora, umożliwiającego oddychanie podczas zabiegu i bezpośrednio po nim.

OPIEKA POOPERACYJNA


Po zakończonym zabiegu Pacjent zostanie przewieziony na Oddział Intensywnej Opieki Pooperacyjnej Dziecięcej, gdzie opiekę nad nim sprawować będą bardzo dobrze wyszkoleni lekarze i pielęgniarki. Początkowo nadal będą podawane dziecku leki uspokajające i przeciwbólowe tak, aby umożliwić stabilizację sercu oraz zminimalizować krwawienie. Gdy serce, płuca oraz nerki będą pracowały prawidłowo, zmniejszymy ilość podawanych leków i rozpoczniemy wybudzanie. W tym okresie możemy obserwować niespokojne ruchy dziecka, ale tego stanu nie będzie ono pamiętało.
Kiedy się obudzi, w ustach wciąż będzie miało rurkę podłączoną do respiratora – maszyny, która wspomagała płuca podczas snu. Rurka zostanie usunięta tak szybko, jak tylko dziecko będzie w stanie samodzielnie oddychać. Pod żadnym pozorem nie można usuwać jej samemu. Dlatego, aby zapobiec przypadkowemu odłączeniu rurek przy ruchach Pacjenta w czasie wybudzania, jego rączki będą umocowane do łóżeczka.


Na rękach i w okolicy szyi dziecka zauważycie opatrunki umieszczone na specjalnych cienkich wkłuciach, poprzez które pobierana jest krew do badań oraz mierzone są parametry oddechowe, a także te związane z pracą serca. W klatce piersiowej będą umieszczone dreny, którymi spływać będzie krew pozostała poza naczyniami po zabiegu. Do pęcherza moczowego podłączony zostanie cewnik.
Nie obawiajcie się bólu pooperacyjnego w Waszego dziecka - podawane będą mu leki przeciwbólowe: początkowo w sposób ciągły, później - wyłącznie w przypadku zaobserwowania niepokojących reakcji. Odczuwane przykre dolegliwości Pacjent opisuje w skali od 1 do 10, co pomaga ustalić czas podania i odpowiednią dla chorego dawkę leku.

Wiele leków stosowanych w tym okresie dostarcza dużej ilości płynów do organizmu. Z tego powodu ilość płynów podawanych do picia jest ściśle monitorowana i ograniczana - jest to niezbędne dla zapewnienia prawidłowego przebiegu pooperacyjnego. Aby pomóc dziecku przejść przez ten trudny okres, w razie konieczności nadal będziemy podawać leki uspokajające.

Już w trakcie pobytu na Oddziale Intensywnej Opieki Pooperacyjnej Dziecięcej rozpocznie się rehabilitacja. Umożliwi ona nie tylko szybki powrót do formy, ale i zapobiegnie ewentualnym powikłaniom związanym z długotrwałym unieruchomieniem.

W 2 lub 3 dobie po operacji obserwujemy u dzieci pewien rodzaj smutku związany również z odstawianiem silnych leków uspokajających i przeciwbólowych. Stan ten budzi Wasz niepokój, ale zapewniamy, że mija on po około 24 godzinach.

Niewątpliwie największą przykrością dla małego Pacjenta przebywającego na Oddziale Intensywnej Opieki Pooperacyjnej Dziecięcej będzie Wasza nieobecność. Odwiedziny rodziców są oczywiście możliwe i wskazane, jednak na tym Oddziale nie ma możliwości przebywania z dzieckiem przez cały czas. Bardzo często obserwujemy tutaj, że nasi mali Pacjenci, pozostawieni pod opieką kogoś obcego - lekarzy, pielęgniarek, „obrażają się” na rodziców. Odzyskanie ich zaufania może potrwać nawet kilka dni. Zapewniamy Was, że postaramy się ten smutek zniwelować, opiekując się Waszym dzieckiem najlepiej jak potrafimy.

Gdy kondycja Waszego dziecka będzie na tyle dobra, że nie będzie mu potrzebny oddech zastępczy ani tak intensywna obserwacja, zostanie ono przekazane na Oddział Kardiologii Dziecięcej, pod opiekę lekarzy kardiologów, gdzie nastąpi dalsza rehabilitacja – wtedy rodzice są zachęcani do przebywania z dzieckiem cały dzień.

Każdego roku drogą, którą przechodzi Wasze dziecko, drodzy Rodzice, przechodzi około 150 chorych. Jedni są bardziej schorowani, inni mniej – ale wszyscy, bez wyjątku, ufają w powodzenie zabiegu i szybki powrót do zdrowia.

Drodzy Rodzice!
Cieszymy się, że wybraliście nasz Szpital i dziękujemy za okazane nam zaufanie. Życzymy dobrego pobytu w naszym Ośrodku. Pamiętajcie, że my, lekarze, pielęgniarki oraz cały personel Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, jesteśmy po to, by ratować, leczyć i dawać nadzieję, nawet wówczas, gdy wydaje się, że zostało jej niewiele. Dobro naszych Pacjentów jest dla nas najważniejsze.

Zespół Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej SCCS

/\
SCCS na Facebook'u

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób serca

KRS 0000219230Podaruj 1% Podatku

Dziękujemy za pomoc
Chorym i naszemu Szpitalowi