Szukaj w serwisie
O nas Administracja Pracownie Kliniki Poradnie specjalistyczne KLINIKA ZDROWEGO SERCA Wydarzenia Konferencje Wydawnictwo Biblioteka Fundacje Stowarzyszenia
Aktualności Kronika SCCS Wyróżnienia Akredytacja ISO Ankiety Opinie Pressroom Galeria Konkursy Praca Przetargi Dojazd Kontakt

Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych SUM

Na działalność dydaktyczną prowadzoną w Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych SUM składają się szkolenie przed-
i podyplomowe.
Program zajęć z chorób wewnętrznych, który przedstawiamy w tym roku akademickim ma na celu pomóc Studentom w lepszym przygotowaniu praktycznym do samodzielnej pracy już jako młodego lekarza medycyny.

Szczególnie ważne jest jak najlepsze przygotowanie z zakresu chorób wewnętrznych, bowiem jest to najważniejsza dziedzina wiedzy i doświadczenia, która potrzebna jest przyszłemu lekarzowi w pracy z chorym starszym z wieloma współistniejącymi obciążeniami takimi jak: cukrzyca, upośledzona funkcja nerek, płuc i innych narządów. Dlatego uczymy Studentów tej wiedzy, która jest niezbędna, aby uczciwie wobec chorego podejmować się nowoczesnej diagnostyki i terapii.

Ćwiczenia z tego przedmiotu są zatem częścią interny w zakresie diagnostyki i nowoczesnego leczenia. Stąd wielka troska o upraktycznienie tych ćwiczeń i ich szerszy wymiar obejmujący wszystko to, co młodemu lekarzowi bardzo przyda się w codziennej pracy.

Prowadzone są zajęcia - w zakresie chorób wewnętrznych dla studentów IV i V roku Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu

Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: wykłady, seminaria, ćwiczenia przy łóżku chorego.

Program nauczania:

Zasady leczenia dietetycznego cukrzycy

Przygotowanie diet w określonej liczbie kalorii, WW i WBT

Dieta niskowęglowodanowa

Prezentacja odchyleń w badaniu fizykalnym.

Insulinoterapia w cukrzycy

Ustalenie i modyfikacja dawek insuliny.

Prezentacja przypadków chorych na cukrzycę

Etiologia, patologia, diagnostyka różnicowa cukrzycy

Praktyczne aspekty zbierania wywiadu. Badanie fizykalne, demonstracje przypadków.

Ćwiczenia na salach chorych.Obsługa piór, demonstracja wstrzyknięć insuliny, zasady korekty dawek – demonstracja przypadków.

Zasady diagnostyki powikłań cukrzycy.

Cukrzyca w wieku podeszłym

Cukrzyca a ciąża

W ramach szkolenia podyplomowego w Oddziale Klinicznym wielu lekarzy odbywa kursy specjalizacyjne wg programu specjalizacyjnego oraz staże w zakresie chorób wewnętrznych, endokrynologii, diabetologii i interny.


Działalność Koła Naukowego działającego przy
Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych

Od 2012 r. działa przy Oddziale Klinicznym Klinice Studenckie Koło Naukowe, którego założycielem jest prof. Krzysztof Strojek.

Członkami Koła są studenci II-VI roku Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu oraz Wydziału Lekarskiego w Katowicach.

Celem pracy Koła jest przybliżenie metod diagnostycznych i leczenia cukrzycy. Członkowie Koła (studenci) współpracują z asystentami we wszystkich pracowniach naukowych i pod ich kierunkiem przygotowują i opracowują materiał naukowy, prezentowany następnie w formie doniesień na konferencjach naukowych.

Załączniki:
/\
SCCS na Facebook'u

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób serca

KRS 0000219230Podaruj 1% Podatku

Dziękujemy za pomoc
Chorym i naszemu Szpitalowi