Prawo pacjenta do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza
Art. 31.
1. Pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy mogÄ… wnieść sprzeciw wobec opinii albo orzeczenia okreÅ›lonych w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, jeżeli opinia albo orzeczenie ma wpÅ‚yw na prawa lub obowiÄ…zki pacjenta wynikajÄ…ce z przepisów prawa.
2. Sprzeciw wnosi się do Komisji Lekarskiej działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta, w terminie 30 dni od dnia wydania opinii albo orzeczenia przez lekarza orzekającego o stanie zdrowia pacjenta.
3. Sprzeciw wymaga uzasadnienia, w tym wskazania przepisu prawa, z którego wynikajÄ… prawa lub obowiÄ…zki, o których mowa w ust. 1.
4. W przypadku niespeÅ‚nienia wymagaÅ„ okreÅ›lonych w ust. 3 sprzeciw jest zwracany osobie, która go wniosÅ‚a.
5. Komisja Lekarska na podstawie dokumentacji medycznej oraz, w miarÄ™ potrzeby, po przeprowadzeniu badania pacjenta, wydaje orzeczenie niezwÅ‚ocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia sprzeciwu.
6. Komisja Lekarska wydaje orzeczenie bezwzglÄ™dnÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów w obecnoÅ›ci peÅ‚nego skÅ‚adu tej komisji.
7. Od rozstrzygnięcia Komisji Lekarskiej nie przysługuje odwołanie.
8. Do postÄ™powania przed KomisjÄ… LekarskÄ… nie stosuje siÄ™ przepisów Kodeksu postÄ™powania administracyjnego.
9. Przepisów ust. 1-8 nie stosuje siÄ™ w przypadku postÄ™powania odwoÅ‚awczego w odniesieniu do opinii i orzeczeÅ„, uregulowanego w odrÄ™bnych przepisach.
Art. 32.
1. W skÅ‚ad Komisji Lekarskiej wchodzi trzech lekarzy powoÅ‚anych przez Rzecznika Praw Pacjenta z listy, o której mowa w ust. 2, w tym dwóch tej samej specjalnoÅ›ci, co lekarz, który wydaÅ‚ opiniÄ™ albo orzeczenie, o których mowa w art. 31 ust. 1.
2. Konsultanci krajowi, w porozumieniu z wÅ‚aÅ›ciwymi konsultantami wojewódzkimi, opracowujÄ… raz w roku w terminie do dnia 30 marca, listÄ™ lekarzy w danej dziedzinie medycyny, którzy mogÄ… być czÅ‚onkami Komisji Lekarskiej.
3. Z tytuÅ‚u uczestnictwa w Komisji Lekarskiej lekarzowi przysÅ‚uguje wynagrodzenie, które ustala Rzecznik Praw Pacjenta.
4. Koszty działania Komisji Lekarskiej są finansowane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji Rzecznika Praw Pacjenta.
5. Minister wÅ‚aÅ›ciwy do spraw zdrowia, po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, okreÅ›li, w drodze rozporzÄ…dzenia, sposób dziaÅ‚ania Komisji Lekarskiej uwzglÄ™dniajÄ…c efektywność realizacji praw pacjenta.
|