Szukaj w serwisie
O nas Administracja Pracownie Kliniki Poradnie specjalistyczne KLINIKA ZDROWEGO SERCA Wydarzenia Konferencje Wydawnictwo Biblioteka Fundacje Stowarzyszenia
Aktualności Kronika SCCS Wyróżnienia Akredytacja ISO Ankiety Opinie Pressroom Galeria Konkursy Praca Przetargi Dojazd Kontakt

Prawo pacjenta do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza

Art. 31.
1. Pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy mogÄ… wnieść sprzeciw wobec opinii albo orzeczenia okreÅ›lonych w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, jeżeli opinia albo orzeczenie ma wpÅ‚yw na prawa lub obowiÄ…zki pacjenta wynikajÄ…ce z przepisów prawa.

2. Sprzeciw wnosi się do Komisji Lekarskiej działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta, w terminie 30 dni od dnia wydania opinii albo orzeczenia przez lekarza orzekającego o stanie zdrowia pacjenta.

3. Sprzeciw wymaga uzasadnienia, w tym wskazania przepisu prawa, z którego wynikajÄ… prawa lub obowiÄ…zki, o których mowa w ust. 1.

4. W przypadku niespeÅ‚nienia wymagaÅ„ okreÅ›lonych w ust. 3 sprzeciw jest zwracany osobie, która go wniosÅ‚a.

5. Komisja Lekarska na podstawie dokumentacji medycznej oraz, w miarÄ™ potrzeby, po przeprowadzeniu badania pacjenta, wydaje orzeczenie niezwÅ‚ocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia sprzeciwu.

6. Komisja Lekarska wydaje orzeczenie bezwzglÄ™dnÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów w obecnoÅ›ci peÅ‚nego skÅ‚adu tej komisji.

7. Od rozstrzygnięcia Komisji Lekarskiej nie przysługuje odwołanie.

8. Do postÄ™powania przed KomisjÄ… LekarskÄ… nie stosuje siÄ™ przepisów Kodeksu postÄ™powania administracyjnego.
9. Przepisów ust. 1-8 nie stosuje siÄ™ w przypadku postÄ™powania odwoÅ‚awczego w odniesieniu do opinii i orzeczeÅ„, uregulowanego w odrÄ™bnych przepisach.

Art. 32.
1. W skÅ‚ad Komisji Lekarskiej wchodzi trzech lekarzy powoÅ‚anych przez Rzecznika Praw Pacjenta z listy, o której mowa w ust. 2, w tym dwóch tej samej specjalnoÅ›ci, co lekarz, który wydaÅ‚ opiniÄ™ albo orzeczenie, o których mowa w art. 31 ust. 1.

2. Konsultanci krajowi, w porozumieniu z wÅ‚aÅ›ciwymi konsultantami wojewódzkimi, opracowujÄ… raz w roku w terminie do dnia 30 marca, listÄ™ lekarzy w danej dziedzinie medycyny, którzy mogÄ… być czÅ‚onkami Komisji Lekarskiej.

3. Z tytuÅ‚u uczestnictwa w Komisji Lekarskiej lekarzowi przysÅ‚uguje wynagrodzenie, które ustala Rzecznik Praw Pacjenta.

4. Koszty działania Komisji Lekarskiej są finansowane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji Rzecznika Praw Pacjenta.

5. Minister wÅ‚aÅ›ciwy do spraw zdrowia, po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, okreÅ›li, w drodze rozporzÄ…dzenia, sposób dziaÅ‚ania Komisji Lekarskiej uwzglÄ™dniajÄ…c efektywność realizacji praw pacjenta.

/\
SCCS na Facebook'u

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób serca

KRS 0000219230



Podaruj 1% Podatku

Dziękujemy za pomoc
Chorym i naszemu Szpitalowi