Szukaj w serwisie
O nas Administracja Pracownie Kliniki Poradnie specjalistyczne KLINIKA ZDROWEGO SERCA Wydarzenia Konferencje Wydawnictwo Biblioteka Fundacje Stowarzyszenia
Aktualności Kronika SCCS Wyróżnienia Akredytacja ISO Ankiety Opinie Pressroom Galeria Konkursy Praca Przetargi Dojazd Kontakt
Jesteś tutaj: Strona główna » Akredytacja i ISO
 

Akredytacja i ISO

Certyfikat Akredytacyjna

AKREDYTACJA SZPITALA –
NIEZALEŻNE POTWIERDZENIE WYSOKIEJ JAKOŚCI ŚWIADCZONYCH USŁUGŚląskie Centrum Chorób Serca w roku 2014 przystąpiło do udziału w projekcie "Bezpieczny Szpital - Bezpieczny Pacjent". Śląskie Centrum zgłosiło chęć udziału w projekcie, aby poprawić jakość usług świadczonych pacjentom.
W dniach 29 kwietnia, 17 i 18 czerwca 2014 r. została dokonana ocena spełnienia standardów akredytacyjnych przez Śląskie Centrum.
Przeprowadzane zostały w tych dniach szkolenia obejmujące n/w tematykę:

  1. Jakość i bezpieczeństwo opieki w szpitalach na świecie i w Polsce, najczęściej stosowane strategie poprawy jakości.
  2. Idea i założenia systemu akredytacji w ochronie zdrowia, procedura akredytacyjna.
  3. Korzyści z wdrażania i posiadania akredytacji: dla pacjentów, dla szpitala i dla personelu medycznego.
  4. Rola i znaczenie zaangażowania kadry zarządzającej, profesjonalistów medycznych w działania dotyczące poprawy jakości i bezpieczeństwa opieki.
  5. Plan poprawy jakości w szpitalu – ciągłe doskonalenie działalności leczniczej i funkcjonowania szpitala.
  6. Zakres tematyczny standardów akredytacyjnych, w tym omówienie standardów dotyczących działalności leczniczej, bezpieczeństwa opieki, najtrudniejszych do spełnienia dla szpitali (z działów Opieka nad Pacjentem, Ocena Stanu Pacjenta, Ciągłość Opieki, Prawa Pacjenta).
  7. Stosowane w świecie oraz w Polsce działania w celu minimalizowania ryzyka związanego z hospitalizacją tj. stosowanie Okołooperacyjnej Karty Kontrolnej (OKK), higiena rąk, identyfikacja, gromadzenie i analizowanie zdarzeń niepożądanych i błędów medycznych w celu zapobiegania i zmniejszania częstości ich występowania, szkód ponoszonych przez pacjentów podczas korzystania z opieki zdrowotnej (planowanie szpitalnego systemu zgłaszania działań niepożądanych, opracowanie metodyki analizowania przyczynowo-skutkowego zdarzeń, podejmowania działań redukujących ryzyko ich wystąpienia w przyszłości).


Odbyła się także wizyta w oddziałach pod kątem procesu przyjęcia/wypisania/przenoszenia pacjenta, zachowania jego praw, prowadzonej dokumentacji i innych zgodnie z zestawem standardów akredytacyjnych.

Standardy akredytacyjne obejmują bardzo szeroki zbiór zagadnień, nie tylko bezpośrednio związanych z leczeniem pacjentów, ale również dotyczących procesów wspierających, których prawidłowy przebieg ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort pacjenta np. utrzymania wyposażenia i infrastruktury, prowadzenia dokumentacji medycznej czy przestrzegania praw pacjenta.
Doświadczenie pokazuje, że częstym powodem popełniania błędów wcale nie jest czynniki ludzki,
ale brak ustalonych procedur postępowania w różnego rodzaju sytuacjach, również tych niestandardowych.
Dlatego też akredytacja wymaga opracowania przez szpital odpowiednich procedur postępowania
oraz ich wdrożenia i przestrzegania.
W oparciu o ocenę dokonaną przez zespół wizytatorów Ośrodka Akredytacyjnego Rada Akredytacyjna w roku 2014 nadała Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu status ˝Szpitala Akredytowanego˝.
Akredytacja jest nieocenionym narzędziem, które wprost przekłada się na jakość opieki nad pacjentem. Dostarcza pewności pacjentom, że personel pracuje zgodnie z najlepszymi praktykami międzynarodowymi.

/\
SCCS na Facebook'u

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób serca

KRS 0000219230Podaruj 1% Podatku

Dziękujemy za pomoc
Chorym i naszemu Szpitalowi