We are here to rescue, treat, give hope...
  • Accessibility buttons
    Go to content
    Alt
    1
    Site map
    Alt
    2
    Text only version
    Alt
    3
    High contrast version
    Alt
    4
    Search
    Alt
    5
    * On Mac, use Ctrl + Option (⌥) instead of the Alt key
  • Site map

EN - Unijna koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego

EN -

Przepisy prawne:

EN -

Rozporządzenie PE i Rady (WE) nr 883/2004


Rozporządzenie PE i Rady (WE) nr 987/2009


Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych


Ze świadczeń korzystać mogą osoby posiadające prawo do świadczeń zdrowotnych zgodnie z ustawodawstwem jednego z państw UE/EFTA mieszkające lub przebywające czasowo w Polsce.

  • EN - ZAKRES PRZYSŁUGUJĄCYCH ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH W PAŃSTWIE LECZENIA
    EN -

    ŚWIADCZENIA NIEZBĘDNE ze wskazań medycznych przysługujące pacjentom przebywającym czasowo w Polsce. Chodzi o sytuację, w której pacjent NIE przyjeżdża do Polski w celu uzyskania leczenia. Świadczenia nie są wcześniej przewidziane, a konieczność ich udzielenia spowodowana została:

    • nagłą chorobą, w tym niespodziewanym pogorszeniem choroby przewlekłej,
    • wypadkiem, np. komunikacyjnym,

    O tym, czy dane świadczenie jest niezbędne, czy nie, zawsze decyduje polski lekarz udzielający pacjentowi świadczenia zdrowotne.


    ŚWIADCZENIA W PEŁNYM ZAKRESIE przysługują pacjentom mieszkującym w Polsce w zakresie oraz na warunkach określonych w ustawodawstwie polskim.


    LECZENIE PLANOWANE, czyli każde leczenie, które jest celem pobytu w Polsce, wymagające zawsze uzyskania wcześniejszej zgody właściwej instytucji ubezpieczenia zdrowotnego pacjenta z innego państwa członkowskiego UE/EFTA.


    ŚWIADCZENIA Z TYTUŁU WYPADKU PRZY PRACY LUB CHOROBY ZAWODOWEJ: Świadczenia zdrowotne związane wyłącznie z leczeniem skutków wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.


    https://www.ekuz.nfz.gov.pl/

  • EN - WYMAGANE DOKUMENTY
    EN -

    Uprawnienia obywateli krajów UE i EFTA do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych na terenie Polski przez świadczeniodawców, którzy zawarli umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, potwierdzają następujące dokumenty:


    1. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ - dla osób ubezpieczonych w innym niż Polska kraju UE i EFTA, przebywających w Polsce czasowo (np. turystycznie) lub mieszkających w naszym kraju, a także członków ich rodzin.
    2. Certyfikat tymczasowo zastępujący Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - Wydawany jest przez kraje członkowskie UE/EFTA w języku urzędowym państwa, w którym dana osoba jest ubezpieczona. Certyfikat zastępczy uprawnia do opieki zdrowotnej w zakresie niezbędnym, z przyczyn medycznych, dla kontynuowania pobytu w Polsce.
    3. Poświadczenie - wydawane jest osobie mieszkającej w Polsce, a ubezpieczonej w innym kraju UE i EFTA. Poświadczenie uprawnia do korzystania z pełnego zakresu świadczeń przewidzianych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Poświadczenie wystawiane jest w języku polskim przez Oddział NFZ na czas określony lub bezterminowo, zgodnie z pierwotnym dokumentem wystawionym przez zagraniczną instytucję ubezpieczenia zdrowotnego.


    Poświadczenie wydawane jest na podstawie przedłożonego formularza:

    • E 106 - osobie ubezpieczonej i członkom jej rodziny, mieszkającym w Polsce, a ubezpieczonym w innym kraju UE; np. pracownikowi ambasady i jego rodzinie
      Zobacz dokumenty potrzebne do uzyskania formularza E 106
    • E 109 - mieszkającym w Polsce członkom rodziny osoby, która jest ubezpieczona i mieszka w innym kraju UE; np. żona i dzieci mieszkają w Polsce, a mąż pracuje w Niemczech i tam jest ubezpieczony.
      Zobacz dokumenty potrzebne do uzyskania formularza E 109
    • E 120 - osobie, która mieszkając w Polsce oczekuje na przyznanie emerytury lub renty z innego kraju UE
    • E 121 - osobie na emeryturze, która mieszkając w Polsce otrzymuje emeryturę z innego kraju UE

    4. Formularz E 112 - Jest zgodą ubezpieczyciela (odpowiednik NFZ, nazywany też instytucją właściwą) na planową diagnostykę i leczenie w innym państwie członkowskim. Formularz wystawiony jest w języku urzędowym państwa, w którym pacjent jest ubezpieczony. Formularz uprawnia do opieki zdrowotnej w zakresie ustalonym indywidualnie dla pacjenta.


    - dla studentów z krajów Unii Europejskiej

    • EKUZ/ EHIC - wydany w kraju, z którego student pochodzi; dokument wydaje tzw. instytucja właściwa (ubezpieczy-ciel, odpowiednik NFZ). EKUZ/ EHIC uprawnia studenta do uzyskania pomocy medycznej w zakresie niezbędnym, przez przewidywany okres pobytu w Polsce.
    • Druk RMUA bądź zaświadczenie o ubezpieczeniu, wydane zagranicznemu studentowi studiującemu w Polsce, po-twierdzone przez polską uczelnię. Dotyczy studentów i uczestników studiów doktoranckich, którzy nie posiadając innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, i nie mając uprawnień do opieki zdrowotnej na podstawie przepi-sów o koordynacji, podlegają w związku ze studiami w Polsce obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego*. Osoby te zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego uczelnia lub jednostka prowadząca studia doktoranckie.

    - dla studentów spoza Unii Europejskiej

    • Umowa o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne z NFZ oraz dowód wpłaty składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy studentów i uczestników studiów doktoranckich, którzy studiują w RP, oraz absolwentów, którzy odbywają w RP obowiązkowy staż, nie posiadających obywatelstwa państwa członkowskiego UE lub EFTA.
  • EN - KTO PONOSI KOSZTY ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH I JAKA JEST ICH WYSOKOŚĆ
    EN -

    Koszty świadczeń zdrowotnych udzielonych pacjentom UE w Polsce pokrywają instytucje ubezpieczenia zdrowotnego w państwie ubezpieczenia.


    Pacjent UE pokrywa we własnym zakresie, tzw. WKŁAD WŁASNY, WSPÓŁPŁACENIE


    Pacjent UE jest zobowiązany do pokrycia kosztów swojego leczenia bezpośrednio w polskiej placówce medycznej w wyjątkowych sytuacjach, np.:

    • jeżeli w chwili udzielania świadczeń nie posiada (zapomniał, zgubił) odpowiedniego dokumentu potwierdzającego jego prawo do leczenia;
    • jeżeli uzyskał leczenie planowane w Polsce a nie posiada formularza E112 / dokumentu S2;
    • jeżeli skorzystał ze świadczeń w prywatnej placówce medycznej, która nie działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce.