Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

O prehabilitacji w Śląskim Centrum Chorób Serca

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu podczas konferencji „Prehabilitacja. Protokół ERAS”  o swoich doświadczeniach mówiły ekspertki zajmujące się przedoperacyjną opieką nad pacjentem w klinikach w Gdańsku i w Krakowie. Spotkanie zorganizował zespół ds. promocji zdrowia w SCCS. 

O prehabilitacji w Śląskim Centrum Chorób Serca - Zdjęcie główne
2023-04-19

Prehabilitacja to wielokierunkowe przygotowanie pacjenta do leczenia, głównie operacyjnego. Dzięki niej proces leczenia przebiega sprawniej a pacjent szybciej wraca do zdrowia po zabiegu. Odpowiednie poinformowanie i przygotowanie pacjenta do operacji to także mniej powikłań i krótszy czas pobytu w szpitalu.

 

Założenia prehabilitacji oraz protokołu ERAS (Enhanced Recovery After Surgery) przedstawiła dr n. med. Magdalena Łasińska-Kowara - ambasadorka prehabilitacji w Polsce, prowadząca program prehabilitacji w Klinice Kardiochirurgii Naczyniowej UCK, szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Dr hab. n. med. Dorota Sobczyk - kardiolog, zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II oraz dr n. kf. Dominika Batycka-Stachnik - kierownik zespołu rehabilitantów w Oddziale Klinicznym Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II przedstawiły zasady działania poradni przedoperacyjnej. Pacjenci są w niej konsultowani przez kardiologa, anestezjologa, psychologa i rehabilitantów na kilka tygodni przed zabiegiem. Szpital JP2 w Krakowie taką poradnie uruchomił w październiku 2022 roku.