Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

O oddziale

Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia mieścił się w otwartym w 2011 Pawilonie B, a od 2022 roku został przeniesiony do nowo powstałego Pawilonu A+.

Oddział został wydzielony z oddziału kardiochirurgii w odpowiedzi na rosnącą liczbę pacjentów z ciężkim, nieodwracalnym uszkodzeniem serca, oczekujących na transplantację tego narządu.

Nasz oddział jest najnowocześniejszym w Polsce oddziałem kardiochirurgicznym, który prowadzi i nieustannie rozwija pierwszy w Polsce Program Transplantacji Serca, Serca i Płuc oraz pierwszy w Polsce Program Mechanicznego Wspomagania Krążenia, oba zainicjowane pionierskimi zabiegami wykonanymi przez Prof. Religę oraz Prof. Zembalę.

 

Niewydolność serca występuje u około 2-2,5% całkowitej populacji ludzkiej, ale częstość występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Wśród osób powyżej 75 roku życia ponad 10% wykazuje objawy tej choroby. Rocznie na świecie rozpoznaje się 2 miliony nowych przypadków niewydolności serca. W Polsce na niewydolność serca cierpi ponad 700 tys. osób. Śmiertelność w przebiegu niewydolności jest bardzo wysoka.


Leczenie niewydolności serca zależy ściśle od jej przyczyny i jest ustalane po przeprowadzeniu dokładnych badań diagnostycznych. W naszym oddziale leczymy pacjentów ze skrajnymi postaciami niewydolności serca, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy. Naszym pacjentom proponujemy najnowocześniejsze formy terapii z zastosowaniem urządzeń mechanicznego wspomagania krążenia, które często są rozwiązaniem tyczasowym i służą jako pomost do terapii docelowej jaką jest transplantacja serca, a tylko w niektórych przypadkach prowadzą do jego regeneracji. 

 

Kilka ważnych dat:

1985 r. - prof. Religa w asyście dr A. Bochenka, M. Zembali, B. Ryfińskiego oraz B. Kominka dokonuje pierwszego przeszczepu serca w Polsce, rozpoczynając program transplantacji tego narządu w kraju.


1987 r. - prof. Religa we współpracy z naukowcami z Brna oraz Moskwy dokonał pierwszej w Polsce implantacji sztucznych komór typu Brno-TAH, rozpoczynając pierwszy w Polsce program mechanicznego wspomagania krążenia.


1996 r. - Prof. Religa we współpracy z inżynierami – R. Kustoszem oraz Z. Nawratem z Fundacji rozwoju Kardiochirurgii dokonali pierwszego wszczepienia polskich sztucznych komór – POLTAH.


2001 r. - zespół kardiochirurgów pod kierunkiem Prof. M. Zembali wykonał pierwszą w Polsce, zakończoną powodzeniem, jednoczasową transplantację serca i płuc u 38 letniego mieszkańca Tarnowskich Gór.


2009 r. - jako drugi ośrodek w kraju (po Warszawie) wszczepiliśmy nowy typ implantowalnej pompy wirowej HeartWare (Australia-USA) u 62-letniego chorego z nieodwracalnym uszkodzeniem serca i przeciwwskazaniami do transplantacji ze względu na wysokie nadciśnienie płucne.


2013 r. - jako pierwszy Zespół w kraju zastosowaliśmy u wspomaganie zewnętrznymi komorami pneumatycznymi Berlin Heart LVAD (wspomaganie lewokomorowe) u niemowląt jako pomost do regeneracji.