Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

Wpływ na ludzi i środowisko

Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez Pracownię Medycyny Nuklearnej SCCS w Zabrzu, związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące, na zdrowie ludzi i środowisko.

Pracownia Medycyny Nuklearnej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prowadzi działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące, obejmującą:

 

  • stosowanie i przechowywanie otwartych oraz zamkniętych źródeł promieniotwórczych,
  • przechowywanie odpadów promieniotwórczych,
  • podawanie substancji promieniotwórczych pacjentom w celach diagnostyki medycznej,
  • stosowanie urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące.

 

Działalność ta prowadzona jest zgodnie z wymaganymi zezwoleniami Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki oraz zgodami Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

 

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1277), a w szczególności zgodnie z art. 32c tej ustawy:

 

  1. W celu dostosowania procedur oceny zagrożenia do przewidywanego poziomu, pracownicy Pracowni Medycyny Nuklearnej są zakwalifikowani do kategorii B narażenia na promieniowanie jonizujące i objęci regularną kontrolą dozymetryczną.
  2. Obszary, na których zlokalizowane są pracownie, zostały zakwalifikowane jako tereny nadzorowane lub kontrolowane, a dostęp do nich jest ograniczony wyłącznie do personelu oraz pacjentów poddawanych procedurom medycznym pod nadzorem uprawnionych pracowników.
  3. W wyniku prowadzonej działalności powstają odpady promieniotwórcze, które są zabezpieczane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Odpady te są pod ścisłą kontrolą, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo i nie stanowią zagrożenia dla ludności ani środowiska. Żadne substancje promieniotwórcze w postaci stałej, gazowej lub ciekłej nie są uwalniane do środowiska.

 

Na podstawie przeprowadzanych corocznych pomiarów dawek indywidualnych, środowiskowych wokół terenów dostępnych dla ogółu ludności oraz kontrolowania uwalniania substancji promieniotwórczych, stwierdzono, że działalność prowadzona w Pracowni Medycyny Nuklearnej SCCS w Zabrzu, nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi, ani na środowisko.