Co to jest Sygnanet?
Platforma przeznaczona do dokonywania zgłoszeń przez sygnalistów znajdująca się pod adresem:
https://app.sygnanet.pl/sccs/pl
Kim jest Sygnalista?
Osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym osoba zatrudniona w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (SCCS) na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, uczestnik rekrutacji, dostawca, podwykonawca, stażysta, praktykant, wolontariusz, a także inne osoby współpracujące z SCCS.
Sygnalista:
- posiada uzasadnione przekonanie, że informacje i zarzuty, które chce ujawnić są prawdziwe;
- posiada informacje, które chce ujawnić i muszą być one zgodne ze stanem jego wiedzy;
- ujawnia wszystkie znane mu fakty i okoliczności dotyczące przedmiotu zgłoszenia;
- zna treść art.57 ustawy z dnia 14 czerwca 2024r. o ochronie sygnalistów, zgodnie z którym: kto dokonuje zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, wiedząc, że do naruszenia prawa nie doszło, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Ochrona Sygnalistów
Zakres i warunki ochrony prawnej sygnalistów wynikające z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024 r. poz. 928) m.in. przepisy tej ustawy chronią przed następującymi działaniami odwetowymi:
- bezpodstawnym zakończeniem stosunku pracy,
- odmowie przedłużenia stosunku pracy,
- degradacji,
- pomijaniu w rozwoju kariery zawodowej.
Ochrona przysługuje pod warunkiem, że masz uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia i że stanowi informację o naruszeniu prawa.
Jakie obszary naruszeń można zgłaszać?
Możesz zgłaszać naruszenia dotyczące w szczególności: korupcji, zamówień publicznych, usług finansowych, przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami, bezpieczeństwa transportu, ochrony środowiska, ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego, bezpieczeństwa żywności, ochrony prywatności i danych osobowych, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych, interesów finansowych Unii Europejskiej, rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.
Wszelkie szczegółowe informacje zawarte są w obowiązujących w SCCS dokumentach: Regulaminie przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych oraz w Procedurze zasad prowadzenia postępowania wyjaśniającego przez Komisję ds. Rozpatrywania zgłoszeń sygnalistów.