Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

35-lecie wdrożenia inwazyjnego leczenia chorych z zawałem serca w Śląskim Centrum Chorób Serca

W poniedziałek 19 grudnia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odbyła się uroczystość 35-lecia wdrożenia inwazyjnego leczenia chorych z zawałem serca w naszym szpitalu. Podczas spotkania po raz pierwszy pokazano film o prof. Stanisławie Pasyku, przedstawiono bilans leczenia zawałów serca w Polsce oraz perspektywy na przyszłość, które mogą poprawić wyniki leczenia po epidemii COVID-19.

Profesor Lekston omawiający Rozwój leczenia zawału przed publiką
2022-12-20

35 lat temu, tj. w 1987 roku, w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) wykonano pierwszy dyżurowy zabieg angioplastyki u chorego z zawałem serca, a następnie  z inicjatywy Prof. S. Pasyka został uruchomiony program 24-godzinnego dyżuru w pracowni hemodynamiki w zakresie leczenia inwazyjnego chorych z zawałem serca. Zorganizowanie takich dyżurów było w tym czasie decyzją odważną, może wtedy kontrowersyjną, ale jak czas pokazał, bardzo trafną. Pozytywne efekty widzimy do dzisiaj.

To był bez wątpienia przełom w kardiologii nie tylko polskiej, ale i światowej. Nasz Szpital, ówczesna Katedra Kardiologii była jednym z pierwszych ośrodków w Europie, a pierwszym w Polsce, który wdrożył i zastosował tę metodę leczenia chorych z zawałem serca.

Prof. Stanisław Pasyk podkreślał zawsze konieczność kompleksowego leczenia zawału serca - od szybkiego transportu chorego do ośrodka referencyjnego, szybkiego udrożnienia tętnicy dozawałowej,  po konsekwentną profilaktykę wtórną.

W każdej grupie chorych czynnik czasu w jakim zostanie udzielona fachowa pomoc medyczna może decydować o życiu chorego, ale szczególnie jest on istotny w grupie chorych z dolegliwościami kardiologicznymi. Już wcześniej, niejako w formie przygotowania do dyżuru zawałowego, z inicjatywy prof. S. Pasyka 15 lipca 1977 roku została uruchomiona pierwsza w Polsce Karetka Kardiologiczna z pełnym wyposażeniem pozwalającym lekarzowi ustalić rozpoznanie choroby już w domu chorego oraz wdrożyć pierwsze niezbędne leczenie. Jej powołanie odzwierciedlało znaczenie czasu w walce z zagrożeniem życia chorego.

We wszystkich aktualnie obowiązujących  wytycznych postępowania w kardiologii podkreśla się kluczowy element czasu, jaki mija od wystąpienia objawów zawału serca do pierwszego kontaktu medycznego. Jest to jeden ze skutków ówczesnej odważnej decyzji profesora Stanisława Pasyka.

Determinacja kardiologów, jak i postęp technologiczny spowodowały, że wiele trudności organizacyjnych i obaw o skuteczność i bezpieczeństwo tej nowoczesnej formy leczenia zostało już pokonanych. Jednak przed nami jeszcze wiele pracy, zwłaszcza, że chorzy z zawałem serca są coraz starsi, cierpią na wiele chorób współistniejących. Ich leczenie jest coraz trudniejsze. Jak poprawić ich rokowanie? W Zabrzu intensywnie już nad tym pracujemy.

Zdjęcia: Śląski Uniwersytet Medyczny