Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

Dr hab. n. med. Krzysztof Dyrbuś z wyróżnieniem św. Kamila

Kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr hab. Krzysztof Dyrbuś został laureatem wyróżnienia im. św. Kamila. W gronie nagrodzionych znaleźli się również Magdalena Gburek oraz Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Pamiątkowe statuetki wręczono podczas gali, która odbyła się w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Dr hab. n. med. Krzysztof Dyrbuś z wyróżnieniem św. Kamila - Zdjęcie główne
2024-07-22

Wyróżnienie św. Kamila ustanowiono w 2001 r. Otrzymują je osoby i instytucje, które pracują na rzecz miasta, budują jego pozytywny wizerunek i zaangażowane są w działalność na rzecz jego mieszkańców. Wśród laureatów tej zaszczytnej nagrody znajdują się m.in. lekarze, naukowcy, społecznicy, a także przedstawicieli firm i organizacji społecznych, zabrzańskich instytucji, duchowieństwa, świata kultury i sportu.

 

Wśród laureatów wyróżnienia w poprzednich latach są m.in. prof. Marian Zembala, prof. Lech Poloński, prof. Mariusz Gąsior, prof. Zbigniew Gąsior, prof. Piotr Knapik, dr Monika Parys oraz zespoły transplantologów płuc oraz kardiochirurgii dziecięcej ze SCCS. 

 

 

 

W tym roku Kapituła wyróżnienia im. św. Kamila jednogłośnie zadecydowała o przyznaniu wyróżnienia dla:

 

dr hab. n. med. Krzysztof Dyrbuś

Jest lekarzem pracującym w Pracowni Hemodynamiki Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i w Poradni Kardiologicznej SCCS, który jest bezgranicznie zaangażowanym w udzielanie pomocy medycznej pacjentom, w tym również mieszkańcom Zabrza. Jest fachowcem, którego cechuje pełen profesjonalizm, bezinteresowność oraz oddanie podopiecznym. Jednocześnie społecznie działa na rzecz rozsławienia Miasta Zabrze w Polsce i na świecie. Od prawie 20 lat pełni funkcję Sekretarza Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej w Zabrzu.  Jest członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego. Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, członkiem International Lipid Expert Panel – międzynarodowej grupy ekspertów zajmujących się leczeniem miażdżycy. Od 2020 r. działa w zarządzie Fundacji SCCS i bierze czynny udział w akcjach prozdrowotnych na terenie Miasta Zabrze. Wyróżnienie im. św. Kamila otrzymał za ogromne zaangażowanie i pomoc na rzecz pacjentów Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz za  społeczne działania na rzecz rozsławienia Miasta Zabrze w Polsce i na świecie.

 

 

 

Magdalena Gburek

Rodowita zabrzanka i społecznik. Liderka i Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Amazonek w Zabrzu. Od  23 lat działa społecznie jako wolontariuszka, przeszkolona ochotniczka do udzielenia wsparcia w całym procesie leczenia. Aktywizuje kobiety po mastektomii starając się o specjalistyczne rehabilitacje i przywrócenie pacjentki do pełni życia we wszystkich sferach. Pani Magdalena inicjuje akcje dla mieszkanek Zabrza na temat samobadania piersi, współpracuje  z poradniami zdrowia i aktywnie tworzy programy na rzecz kobiet po mastektomii. Odznaczona Kryształowym Łukiem Federacji Amazonek oraz tytułem ,, Wolontariusz Roku’’ przez Kapitułę Zabrzańską. Wyróżnienie im. św. Kamila otrzymała za wieloletni aktywny udział w życiu społecznym oraz podejmowanie wielu cennych inicjatyw na rzecz kobiet po mastektomii pomagając w tym trudnym okresie i całym procesie leczenia.

 

Zabrzańskie Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Orkiestra MGW z siedzibą w Zabrzu jest kontynuatorem działalności Orkiestry Załogowej Kopalni ,,Makoszowy’’, która rozpoczęła swoją działalność 1906 r. a dyrygentem jej jest Henryk Mandrysz.      Wykonywany przez nią repertuar zaspakaja nawet najwybredniejsze gusta muzyczne. Oprócz tradycyjnego folkloru górniczego, w jej wykonaniu możemy usłyszeć utwory muzyki patriotycznej i religijnej, transkrypcje muzycznych tematów operowych, musicalowych oraz polskie i światowe standardy muzyki rozrywkowej. Jednym z największych sukcesów Orkiestry było zajęcie przez nią dwóch pierwszych miejsc na międzynarodowym konkursie orkiestr dętych w Niemczech w kategorii ,, najlepsza orkiestra koncertowa’’  oraz najlepszy dyrygent konkursu’’. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Miasta Zabrze i stanowi charakterystyczny składnik kulturotwórczy śląskiego regionu. Wyróżnienie im. św. Kamila, otrzymała za wieloletni aktywny udział w życiu kulturalnym i społecznym na rzecz lokalnej społeczności, który stał się charakterystycznym składnikiem kulturotwórczy śląskiego regionu.

 

 

Informacja i zdjęcia: Urząd Miasta Zabrze