Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

Kardiolodzy z Zabrza transmitowali zabieg "na żywo" dla ukraińskich lekarzy

Transmisję z Pracowni Hemodynamiki Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu obejrzeli uczestnicy 6. Lwowskiego Kursu Endowaskularnego. Polscy lekarze przeprowadzili dla nich dwa zabiegi "na żywo". Na miejscu komentowali je prowadzący szkolenie – eksperci z SCCC. 

Kardiolodzy z Zabrza transmitowali zabieg
2023-12-12

Transmisje z sali operacyjnej od kilku lat są stałym punktem Zabrzańskich Konferencji Kardiologicznych. Tym razem - dzięki inicjatywie doc. Mateusza Tajstry i dr Jacka Piegzy - obraz bezpośrednio z pracowni Śląskiego Centrum Chorób Serca zobaczyli uczestnicy zagranicznego szkolenia - VI Lwowskiego Kursu Endowaskularnego. 

 

W dwudniowym kursie wzięło udział ponad 200 ukraińskich kardiologów i kardiochirurgów.. Po raz pierwszy mogli zobaczyć jak "na żywo" pracują specjaliści z Zabrza. Dwa transmitowane zabiegi przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Mariusza Gąsiora z III  Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie dr hab. Mateusz Tajstra i dr Krzysztof Wilczek oraz dr hab. Michał Hawranek, dr Łukasz Pyka i dr Radosław Liszka. Obraz z pracowni komentowali  na miejscu uczestnicy lwowskiej konferencji: dr Jacek Piegza i dr Marcin Świerad. 

 

Za przygotowanie techniczne i przeprowadzenie transmisji odpowiadał zespół elektroników i informatyków Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

 

- Pokazaliśmy dwa trudne, złożone zabiegi przezskórne w obrębie naczyń wieńcowych. Podczas pierwszego zabiegu zastosowano metodę rotablacji, która polega na przewierceniu się specjalnym wiertłem przez mocno zwapniałe naczynia wieńcowe, co umożliwia w następnej kolejności wszczepienie stentu. Te metodę stosuje się zwłaszcza kiedy nie ma możliwości poszerzenia tętnicy klasycznym balonem. W drugim zabiegu zastosowano specjalny balon do litotrypsji wewnątrznaczyniowej, który dzięki wykorzystaniu ultradźwięków prowadzi do pęknięcia twardych blaszek miażdżycowych – wyjaśnia dr Jacek Piegza.

 

Uczestnicy warsztatów mogli na żywo obserwować pracę operatorów, śledzić obraz z monitorów  Pracowni Hemodynamiki, w tym wykorzystywane rutynowo w SCCS obrazowanie wewnątrznaczyniowe (IVUS). Mogli również dyskutować z ekspertami i zadawać pytania lekarzom w Zabrzu. 

 

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu od kilku lat współpracuje z Lwowskim Narodowym Uniwersytetem Medycznym. W 2017 roku zorganizowano pierwsze we Lwowie praktyczne warsztaty kardiologiczne, wzorowane na Zabrzańskich Konferencjach Kardiologicznych. Obecnie Lwowski Kurs Endowaskularny to konferencja, w której udział biorą wszystkie centra kardiologiczne i kardiochirurgiczne Ukrainy i kilkuset lekarzy. Zabrzańscy kardiolodzy wspierają to wydarzenie od pierwszej edycji.