Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

Promesy dla śląskich szpitali: 10 mln zł dla SCCS

Czek potwierdzający przyznanie 10 mln złotych dotacji odebrał z rąk ministra zdrowia Adama Niedzielskiego po. dyrektora naczelnego SCCS prof. Piotr Przybyłowski. Pieniądze pochodzą z unijnego programu REACT-EU, który powstał w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Dzięki wsparciu Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu kupiło dwa angiografy oraz system monitoringu pacjentów.

Czek z rąk ministra zdrowia odbiera prof. P. Przybyłowski
2023-04-25

 

Uroczystość przekazania promes zorganizowano Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Łącznie śląskie szpitale otrzymały 105 milionów złotych, dotacje trafią do siedmiu placówek. W całej Polsce w ramach programu REACT-EU placówki medyczne otrzymały ponad 500 mln złotych. To mechanizm wsparcia po pandemii covid-19.

 

- To środki, które mają być przeznaczone dla oddziałów szpitalnych. To  realne wsparcie dla tych wszystkich, którzy na co dzień korzystają ze służby zdrowia – mówił w Katowicach minister funduszy i polityki regionalnej  Grzegorz Puda.  

 

Jak dodawał minister zdrowia Adam Niedzielski, Śląsk jest regionem, do którego trafiła największa pula pieniędzy.  - Oprócz nakładów na nowe budynki, na remonty, mamy m.in. kwestię transplantologii, to jest ogromna skala zakupów sprzętowych, doposażenia, które ostatecznie służy naszym pacjentowi i pomaga stosować czy realizować te najlepszy standardy jeżeli chodzi o procedury medyczne – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Dzięki dotacji Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu zakupiło angiograf jednopłaszczyznowy do Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca, angiograf dwupłaszczyznowy do Pracowni Hemodynamiki i Radiologii Zabiegowej Dzieci oraz specjalny system monitoringu pacjentów na Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia.

 

- Te urządzenia, które już wykorzystujemy na co dzień w nowym budynku A+. Służą między innymi do diagnostyki wad serca u dzieci – tłumaczył po. dyrektora naczelnego SCCS prof. Piotr Przybyłowski.

 

10 mln złotych na rozwój transplantologii w SCCS

 

Wsparcie otrzymały też szpitale kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Jana Szyszko w Katowicach, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II w Katowicach, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach oraz Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.