Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

Wisła: Sztafeta po nowe, lepsze życie

Tu na mecie naprawdę nie liczył się wynik. Najważniejsze było wspólne maszerowanie w ważnej sprawie! Prawie 400 uczestników stanęło na starcie 22. Biegu po Nowe Życie w Wiśle. To jedno z największych wydarzeń w Polsce, które promują ideę transplantologii. 

 

Wisła: Sztafeta po nowe, lepsze życie - Zdjęcie główne
2023-05-13

 

Bieg po Nowe Życie w tym roku zgromadził rekordową liczbę uczestników. Wystartowało 90 czteroosobowych sztafet. Drużyny składały się z autorytetów medycznych, osób zaangażowanych w propagowanie idei transplantacji, pacjentów po przeszczepach, znanych aktorów, muzyków, sportowców i dziennikarzy. W tym roku po raz pierwszy sztafety uzupełniła też młodzież z 17 szkół z województwa śląskiego. 

 

Sztafety życia 

 

Liderem pierwszej sztafety był tradycyjnie Przemysław Saleta. Słynny bokser i kickbokser nie interesował się specjalnie transplantologią, dopóki nie zachorowała jego córka Nicole. W jego rodzinie ani w rodzinie Ewy Pacuły - mamy dziewczyny - nikt wcześniej nie miał problemów z nerkami. Saleta bez wahania zdecydował się oddać córce nerkę. Miał pecha, bo doszło u niego po zabiegu do komplikacji, co bardzo rzadko się zdarza. Mimo tego wrócił do zdrowia, do aktywnego życia, do uprawiania sportu. Stwierdził, że trzeba zrobić coś, co będzie promowało ideę transplantologii. Tak narodził się pomysł Biegu po Nowe Życie.

 

Na starcie z inicjatorem biegu spotkała się Zosia - najmłodsza uczestniczka. To dwuipółletnia pacjentka Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Zosia pół roku temu otrzymała nowe serce. Teraz to pełna energii dziewczynka, która część trasy biegu pokonała razem z rodzicami.

 

Chcemy pokazać wszystkim, że transplantacja u dzieci jest ważna, że najmłodsi pacjenci też potrzebują - tak jak Zosia - serduszka. Powinno się mówić więcej na ten temat, dlatego cieszymy się, że są takie inicjatywy jak Bieg po Nowe Życie - opowiada pani Katarzyna, mama Zosi. 

 

 

 

W biegu wystartowali też m.in. pan Tomasz Kożuch, jeden z pierwszych pacjentów w Polsce po przeszczepie płuc w wyniku powikłań po przechorowaniu covid-19 oraz pan Karol Prętnicki, który już ponad 20 lat żyje z przeszczepionym sercem. Oba zabiegi przeprowadził zespół zabrzańskich transplantologów. 

 

Nagroda Drugiego Życia  

 

Wiślańskie spotkanie transplantologów rozpoczęła piątkowa VIII Gala Polskiej Transplantologii. W Hotelu Gołębiewski w Wiśle wyróżniono szereg osób i instytucji zaangażowanych na polu medycyny transplantacyjnej. 

 

  • Osobowość polskiej transplantologii - prof. dr hab. n. med. Alicja Dębska - Ślizień. Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Aktywni dla transplantacji - zespół Łzy 
  • Media o transplantacji - portal RMF24.pl
  • Aktywni po transplantacji - Karol Prętnicki, były pacjent SCCS
  • Rok w polskiej transplantacji - SCCS w Zabrzu oraz kliniki wykonujące przeszczepy płuc

 

 

 

 

Nagrodę specjalną odebrał nasz przyjaciel prof. Igor Humenniy, którego zespół wykonał pierwszy przeszczep płuc w Ukrainie. Zabieg wykonano we Lwowie, wcześniej ukraińscy transplantolodzy szkolili się w Zabrzu.