Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

Życia nigdy dość - niezwykły dokument poświęcony transplantacji

Ta wystawa to dokument poświęcony transplantacji, o chorych oczekujących na przeszczepy oraz o zespołach medycznych walczących o życie pacjentów. Projekt zrealizowali fotograf Arkadiusz Gola oraz reportażysta Zbigniew Rokita. Patronem honorowym wystawy jest Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 

Życia nigdy dość - niezwykły dokument poświęcony transplantacji - Zdjęcie główne
2024-10-21

Prezentowana ekspozycja to historie osób, które otrzymały nowe życie dzięki transplantacji. Arkadiusz Gola i Zbigniew Rokita przedstawiają człowieka w sytuacji granicznej. Gola fotografuje jego bliskich i otoczenie w sposób empatyczny, pełen zrozumienia i szacunku. Nie ma w tych obrazach żadnej sensacji. Artysta, pracując w trudnych, szpitalnych warunkach, gdzie toczy się dramat śmiertelnej choroby, akcentuje wytrwałość i ludzką godność w momencie podejmowania decyzji ostatecznych. Jak sam mówił w jednym z wywiadów: „Zdjęcia powinny czemuś służyć (…). Chciałbym, żeby moje fotografie były ludziom potrzebne”.

 

Arkadiusz Gola – fotograf, kurator wystaw, wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, ambasador marki FUJIFILM. Od 1991 roku pracuje jako fotoreporter prasowy, a od 1996 roku – w redakcji „Dziennika Zachodniego” na Górnym Śląsku. Zdjęcia Arkadiusza Goli były prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą.

 

Zbigniew Rokita – reporter, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” (2023), „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników, 2020) i „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (2018). Autor sztuk teatralnych. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

 

 

 

Wystawę można zobaczyć do 8 grudnia 2024 w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Wiktorii 5. 

 

Wiosną 2025 zdjęcia będą prezentowane również w Katowicach. 

 

STRONA GALERII