Nakładem Wydawnictwa Biblioteki Śląskiej ukazało się drugie wydanie „Historii Kardiologii w Zabrzu. Droga do sukcesu” pod redakcją prof. Andrzeja Lekstona i prof. Zygmunta Woźniczki. Książka to doskonałe kompendium wiedzy o kardiologii na Górnym Śląsku od lat 50. XX wieku do początku XXI wieku.
„Historia Kardiologii w Zabrzu. Droga do sukcesu” – drugie wydanie już gotowe

Nowe wydanie zostało uzupełnione i poszerzone przez prof. Andrzeja Lekstona, który z zabrzańską kardiologią związany jest od ponad 50 lat zawodowej kariery.
- Na początku w Zabrzu nie było oddziałów kardiologicznych. Pacjenci z chorobami kardiologicznymi byli leczeni na oddziałach chorób wewnętrznych. Dopiero w latach 70. Prof. Adam Wolański skupia wokół siebie zespół młodych, ambitnych kardiologów. W tej grupie był prof. Michał Tendera, prof. Lech Poloński, ja miałem to szczęście, że dołączyłem do tego zespołu. Później stery w Zabrzu przejął prof. Stanisław Pasyk, który m.in. otworzył pierwszą na Śląsku pracownię hemodynamiki, karetkę kardiologiczną oraz wdrożył nowoczesny model leczenia zawału serca - mówi prof. Andrzej Lekston, współautor publikacji, wieloletni Kierownik Pracowni Hemodynamiki w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Autorami publikacji są ludzie związani ze śląska kardiologią. Książka zbiera najważniejsze fakty, daty, prezentuje biogramy najważniejszych osób. Pokazuje proces powstawania, doskonalenia i rozwoju kardiologii.
- Chciałem, żeby Zabrze było postrzegane nie tylko jako region górniczo-sportowy, szary, kojarzony z ciężką pracą. To, co robi medycyna, kardiologia i kardiochirurgia, jest nowym etapem w postrzeganiu tego regionu - dodaje prof. Lekston.
Wydawcą książki jest Biblioteka Śląska w Katowicach.
oprac. M. Mędela