Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

O tętniczym nadciśnieniu płucnym w Zabrzu. 13. Ogólnopolska Konferencja Sekcji Krążenia Płucnego PTK

Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to choroba rzadka, na którą w Polsce choruje ok. 1400 pacjentów, a zapadalność wynosi 31 na milion mieszkańców. Rocznie przybywa 80–100 nowych pacjentów. Choroba jest bardzo poważna, a gdyby pozostała nieleczona, to średni czas przeżycia pacjenta wynosiłby 2–3 lata. 

O tętniczym nadciśnieniu płucnym w Zabrzu. 13. Ogólnopolska Konferencja Sekcji Krążenia Płucnego PTK - Zdjęcie główne
2023-10-24

Od kilkunastu lat stosowana jest skuteczna terapia skierowana w miejsce, gdzie toczy się proces chorobowy. Dzięki temu udało się zdecydowanie poprawić rokowanie pacjentów poprzez zwiększenie ich wydolności wysiłkowej, poprawę jakość życia, a także, co niezwykle ważne, zmniejszenie śmiertelności. Sytuacja pacjentów z TNP w Polsce nie jest taka zła. Istnieją 23 ośrodki, które leczą dorosłych i 8 ośrodków pediatrycznych. Od 15 lat sprawnie działa program lekowy leczenia TNP, w ramach którego pacjenci mają dostęp do większości leków stosowanych na świecie i w Europie.

 

Od 2018 r. w Polsce jest możliwa terapia skojarzona, na zasadzie sekwencyjnej, na wzór leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi czy chociażby z nadciśnieniem tętniczym, gdzie obecnie najczęściej leków nie podaje się pojedynczo, tylko stosuje się terapie złożone. Mamy dostępną terapię trójlekową, która blokuje wszystkie trzy ścieżki patomechanizmu choroby. Program stał się przyjazny dla pacjentów, a także lekarzy – możemy eskalować terapię swoistą, wyprzedzając progresję choroby, kiedy na podstawie wieloczynnikowej analizy uznamy, że pacjent tego wymaga. Głównym celem leczenia TNP jest uzyskanie przez chorego statusu pacjenta niskiego ryzyka. Śmiertelność roczna takiego pacjenta powinna być mniejsza niż 5 proc. Ostateczną formą leczenia chorych na TNP, po wykorzystaniu maksymalnej terapii farmakologicznej, jest transplantacja płuc. Funkcjonują ośrodki w Zabrzu, Gdańsku, Szczecinie które przeszczepiają płuca. W Polsce są możliwe takie procedury, jak pomost do transplantacji w postaci pozaustrojowego utlenowania krwi, czyli ECMO.

 

W dniach 26-28 października 2023 roku odbyła się w Zabrzu 13. Ogólnopolska Konferencja Sekcji Krążenia Płucnego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, poświęcona tej trudnej i rzadkiej, ale też niezwykle ciekawej chorobie. W spotkaniu wzięło udział 300 osób - 260 stacjonarnie, 40 online. 

 

Do wykładów zaprosiliśmy wybitnych ekspertów, cenionych i lubianych wykładowców, entuzjastów krążenia płucnego. Podsumowaliśmy 5 lat istnienia Bazy BNP-PL- źródła wiedzy na temat polskiej populacji pacjentów z nadciśnieniem płucnym. Nie zabrakło stałych punktów konferencji takich jak sesje pielęgniarskie, spotkanie ze Stowarzyszeniem Pacjentów, czy też sesji przypadków klinicznych - „Pacjenci, których nie zapomnę”. 

 

 

Przedyskutowaliśmy najnowsze stanowiska Sekcji Krążenia Płucnego dotyczące roli terapii przezcewnikowych w leczeniu ostrej zatorowości płucnej oraz roli balonowej angioplastyki płucnej w leczeniu zakrzepowo - zatorowego nadciśnienia płucnego.

 

Nowością były warsztaty ECMO poświęcone leczeniu najcięższych chorych w oddziale intensywnej terapii, sesje poświęcone problemowi zakrzepicy w ramach „Zakrzepowej Soboty”, „transplantologia od kuchni” - sesje Q&A w oddziale transplantacji płuc czy wykłady o nadciśnieniu płucnym u najmłodszych pacjentów z wadami wrodzonymi serca.