Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję...
  • Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

Prof. dr hab. Piotr Przybyłowski Dyrektorem Naczelnym, dr hab. Jacek Kowalczyk Dyrektorem ds. Medycznych SCCS

Prof. dr hab. Piotr Przybyłowski został powołany przez Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na funkcję Dyrektora Naczelnego Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Stanowisko Dyrektora ds. Medycznych objął dr hab. Jacek Kowalczyk.

Prof. dr hab. Piotr Przybyłowski Dyrektorem Naczelnym, dr hab. Jacek Kowalczyk Dyrektorem ds. Medycznych SCCS - Zdjęcie główne
2023-10-09

 

Konkurs na stanowisko Dyrektora Naczelnego Śląskiego Centrum Chorób Serca przeprowadził Śląski Uniwersytet Medyczny. SCCC od października 2022 r. jest szpitalem klinicznym SUM. W wyniku przeprowadzonego postępowania na stanowisko Dyrektora Naczelnego Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu został powołany prof. dr hab. Piotr Przybyłowski.

 

Od października 2023r. nowym  Dyrektorem ds. Medycznych SCCS został dr hab. Jacek Kowalczyk, kardiolog od lat pracujący w zabrzańskim ośrodku.

 

 

 

 

 

 

Prof. dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski

 

Z pochodzenia Wielkopolanin, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Honorowy Obywatel rodzinnego Wągrowca. 

 

Od 2021 r. profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w  Katowicach, wcześniej – wcześniej profesor w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

Specjalista chirurgii ogólnej, kardiochirurgii oraz transplantologii klinicznej.

 

Od 2016 r. Dyrektor ds. Medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, od marca 2022 r. do października 2023 r. p.o. Dyrektora Naczelnego. Koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 

 

Wielokrotny stypendysta Texas Heart Institute i University of Texas Medical School w Houston USA. Wielokrotnie organizował warsztaty edukacyjne dla European Association for Cardio-Toracic Surgery   (EACTS). Wykładał na uniwersytetach w: Houston, Filadelfii, Lubljanie, Berlinie, Belgradzie i Hangzhou.

 

Główne obszary zainteresowań naukowych to zagadnienia transplantacji serca oraz ocena powikłań i wyników odległych, przeszczepiania wielonarządowe i wielotkankowe. Autor ponad stu prac oryginalnych, prac poglądowych oraz wielu rozdziałów w podręcznikach.

 

Od 2016r. członek Rady ds. Ochrony Zdrowia, od 2022 r. członek, a obecnie Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, członek Rady Naukowej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religii, członek Rady Eksperckiej programu „Zdrowe Życie”,  od 1999 r. członek Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, gdzie zasiadał w Zarządzie i pełnił funkcję Sekretarza Generalnego w latach 2013 - 2017 oraz Prezesa w latach 2017 - 2019 r., od 2006 r. członek Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, od 2014 r. członek Rady Redakcyjnej „Transplantation Proceedings”. Organizator wielu konferencji i kongresów z zakresu transplantologii. Za swą działalność wyróżniony tytułem "Honorowy Ambasador Kongresów Polskich". W 2021 r. został powołany do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jest członkiem Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. 

 

 

Dr hab. n. med. Jacek Kowalczyk

 

Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu oraz Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (wówczas Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach), od początku związany z I Oddziałem Kardiologii i Angiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu kierowanym przez Pana Profesora Zbigniewa Kalarusa. W oddziale tym już jako student w ramach Studenckiego Koła Naukowego nabierał doświadczenia klinicznego i naukowego. Jest specjalistą z chorób wewnętrznych i kardiologii, a szczególne zainteresowania wykazuje w zakresie kardiologii interwencyjnej oraz wpływu chorób współistniejących na rokowanie i wyniki leczenia różnych schorzeń sercowo-naczyniowych. Konsekwencją tych zainteresowań oraz przekonania o potrzebie szerokiego spojrzenia na pacjenta jest cykl prac pod tytułem „Znaczenie kliniczne zaburzeń metabolicznych oraz dysfunkcji nerek w populacji pacjentów wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego poddawanych przezskórnym procedurom inwazyjnym”, który był podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych. Zainteresowania naukowo-badawcze doc.  Jacka Kowalczyka koncentrują się wokół tematów m.in. interwencyjnego leczenia zawału serca i ostrych zespołów wieńcowych, udaru mózgu, migotania przedsionków, niewydolności serca. Należy do generacji lekarzy promujących interdyscyplinarne podejście do chorego.

 

Poza działalnością naukową i kliniczną jest również zaangażowany w różnego rodzaju działalność dydaktyczną i organizacyjną. W ramach pracy dydaktycznej prowadził liczne kursy i szkolenia, wykłady na kursach specjalizacyjnych, był opiekunem specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych i kardiologii, sprawuje opiekę naukową nad studentami w ramach Studenckiego Koła Naukowego, a także był promotorem w przewodach doktorskich i recenzentem prac doktorskich i habilitacyjnych. Jest członkiem licznych towarzystw naukowych w kraju i za granicą oraz recenzentem w renomowanych czasopismach medycznych. Jednym z przejawów działalności organizacyjnej jest stałe zaangażowanie w organizację różnego rodzaju konferencji kardiologicznych, w tym Międzynarodowych Kongresów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbywających się cyklicznie w Katowicach.

 

W życiu prywatnym szczęśliwy mąż Marii i ojciec Alicji oraz Anny, a pozazawodowo pasjonat falerystyki i symboliki wojskowej zwłaszcza formacji medycznych oraz walczących w Obronie Lwowa, Powstaniach Śląskich oraz w 2 Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.