• Klawisze dostępności
    Przejdź do treści
    Alt
    1
    Mapa witryny
    Alt
    2
    Wersja tekstowa
    Alt
    3
    Wersja z wysokim kontrastem
    Alt
    4
    Wyszukiwarka
    Alt
    5
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny

Zasady udostępniania informacji publicznych

Wstęp

  1. W związku z ustawą z dnia 06 września 2001r o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 902), zwanej dalej Ustawą, określa się szczegółowe zasady dostępu do danych, którymi dysponuje Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu zwane dalej SCCS, stanowiących informację publiczną w rozumieniu Ustawy.
  2. Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu Ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w Ustawie.
  3. Prawo dostępu do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego.

Przedmiot informacji publicznej

 

  1. Udostępnieniu przede wszystkim podlegają, zgodnie z Ustawą, informacje publiczne dotyczące:
    • statusu prawnego lub formy prawnej, organizacji, przedmiotu działalności i kompetencjach,
    • organów i osób sprawujących funkcje w SCCS i ich kompetencji,
    • struktury własnościowej i majątku którym dysponuje,
    • sposobów przyjmowania i załatwiania spraw,
    • prowadzonych rejestrów, ewidencji i archiwów oraz o sposobie i zasadach udostępniania danych w nich zawartych,
    • naboru kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska, w zakresie określonym w przepisach odrębnych,
    • dokumentacji przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających, a także treść innych wystąpień i ocen dokonywanych przez organy władzy publicznej.

 

Sposoby dostępu do informacji publicznej

 

  1. Udostępnienie informacji publicznej, którą dysponuje SCCS  następuje w drodze:
    • ogłoszenia informacji publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej,
    • udostępnienia na wniosek w sposób i w formie zgodnej z wnioskiem, w przypadku informacji publicznej, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej
    • udostępnienia w formie ustnej lub pisemnej, bez pisemnego wniosku, w przypadku informacji, która może być udostępniona niezwłocznie (np. bez konieczności wyszukania lub przetwarzania),
    • wyłożenia lub wywieszenia w miejscach ogólnie dostępnych dopuszcza się również wyświetlanie na urządzeniach umożliwiających zapoznanie się z informacjami.
  2. Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku, SCCS powiadamia pisemnie wnioskodawcę o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. W takim przypadku, jeżeli w terminie 14 dni od powiadomienia wnioskodawca nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanych w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się.

 

Termin udostępnienia informacji publicznej

 

  1. Maksymalny termin udostępnienia informacji publicznej na wniosek wynosi 14 dni z zastrzeżeniem pkt 8 oraz 15.
  2. Jeżeli informacja publiczna nie może zostać udostępniona w terminie 14 dni to wnioskodawca jest powiadamiany o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępniona zostanie informacja, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku
  3. W przypadku gdy wniosek nie dotyczy informacji publicznej albo dotyczy takiej informacji, której udostępnienie odbywa się inną drogą, zawiadamia się o tym wnioskodawcę.

 

Forma udostępnienia informacji publicznej]

 

  1. Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje SCCS, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku.

 

Koszty związane z udostępnieniem informacji publicznej

 

  1. Dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny, z zastrzeżeniem pkt 12.
  2. Jeżeli udostępnienie informacji publicznej na wniosek wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, może zostać pobrana od wnioskodawcy opłata w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
  3. Wysokość opłaty, o której mowa w pkt 12 ustalana jest indywidualnie w zależności od sposobu i formy udostępnienia informacji, określonej we wniosku.
  4. Opłaty za udostępnienie informacji publicznej, o której mowa w pkt 12, dokonuje się w Kasie SCCS lub na rachunek bankowy SCCS.
  5. W przypadku konieczności poniesienia kosztów przez wnioskodawcę w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku jest on informowany o wysokości opłaty. Udostępnienie informacji zgodnie z wnioskiem następuje po upływie 14 dni od dnia powiadomienia wnioskodawcy, chyba że wnioskodawca dokona w tym terminie zmiany wniosku w zakresie sposobu lub formy udostępnienia informacji albo wycofa wniosek.