Pacjent z wadą wrodzoną serca, zakwalifikowany do operacji i zgłaszający się do przyjęcia, powinien posiadać:
Informator dotyczący przyjęcia pacjenta na Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci
- Skierowanie na Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu od lekarza rodzinnego lub kardiologa.
- Pacjent przyjmowany do szpitala powinien być bez infekcji (kaszel, katar, gorączka, wysypka, wymioty, biegunka itp.)
- Kserokopia dokumentacji medycznej – kserokopia wszystkich ważnych dokumentów medycznych, w tym również kart informacyjnych z leczenia szpitalnego
(wszystkie dane + badania obrazowe). - Jeżeli pacjent przyjmuje leki p/krzepliwe (np. Syncumar, Warfaryna) lub leki p/płytkowe (np. Polopiryna, Aspiryna, Acesan, Polocard, Bestpirin itp.) przed przyjęciem należy skontaktować się z sekretariatem.
- Pacjent (rodzic) powinien posiadać ze sobą leki przyjmowane na stałe, mleko, pampersy, środki toaletowe, ubranka.
- Prosimy ograniczyć do niezbędnego minimum rzeczy przynoszone z domu.
- Rodzicom/opiekunom dzieci do 12 roku życia przysługuje prawo do stałego przebywania z dzieckiem (prosimy o zaopatrzenie się w koc bądź śpiwór oraz poduszkę) w oddziale od momentu przyjęcia do czasu zabiegu operacyjnego. Następnie od momentu przekazania z sali OIM na oddział aż do wypisu z oddziału.
Na miesiąc przed planowanym przyjęciem nie należy szczepić dziecka szczepionkami (w tym również szczepionkami żywymi, np. przeciwko rotawirusom), w szczególności u dzieci zaplanowanych do zabiegów kardiochirurgicznych.
Jeżeli chory nie może zgłosić się do naszego Ośrodka w uzgodnionym terminie (gorączka, infekcja, sytuacje rodzinne lub losowe), prosimy o niezwłoczne przekazanie tej informacji do sekretariatu.
W przypadku wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt z sekretariatem Tel. 32 47 93 473 lub lekarzem prowadzącym.
Sekretariat oddziału telefonicznie potwierdza przyjęcie od 2 do 4 dni przed wyznaczonym terminem operacji.
Planowany czas hospitalizacji:
- planowa diagnostyka od 2 do 3 dni;
- leczenie chirurgiczne od 7 do 10 dni lub dłużej w zależności od przebiegu pooperacyjnego.